Куда движется недвижимость?

12.04.2001, 12:39

В Киеве состоялся форум "Недвижимость: управление и финансирование в Украине", в котором приняли участие представители правительства, строительных организаций и финансовых учреждений. (укр.)

За радянських часів житлобудівна промисловість за важливістю посідала місце десь між панчішно-шкарпетковою та консервною галузями. Фінансування відбувалося за залишковим принципом: є кошти - будуємо. Окрема квартира вважалася розкішшю, і мільйони людей змушені були ціле життя поневірятися по комуналках та гуртожитках. Сьогодні ситуація інша. Якщо на початку 90-х українські будівельники здебільшого орієнтувалися на запити забезпечених людей, то нині вони намагаються повернутися обличчям до середнього класу. Принаймні в столиці вже з'являються цілі райони, житло в яких масово купується за різними схемами кредитування. Саме цьому методові фахівці пророкують велике майбутнє. Але на його шляху існує чимало проблем.

Про все це йшлося під час форуму "Нерухомість: управління і фінансування в Україні", генеральним спонсором якого виступив акціонерний банк "Аркада". Мета цього заходу - об'єднати фахівців навколо ідеї стабільності і розвитку вітчизняного ринку нерухомості, а також привернути увагу до можливостей міжнародного співробітництва і допомогти організувати діяльність на ринку нерухомості відповідно до міжнародних стандартів.

У перший день форуму відбулася міжнародна конференція під назвою "Іпотечне кредитування і фінансування житлового і комерційного будівництва. Перспективи розвитку" за підтримки Європейської іпотечної федерації. Обговорювалися проблеми, що існують нині на українському ринку фінансування житла, і наводилися приклади того, як аналогічні проблеми були розв'язані у Західній та Центральній Європі. Як зазначив голова правління АКБ "Аркада" Костянтин Паливода, близько 40% фондового ринку США займає іпотечне кредитування. Отож і в Україні воно може надати імпульс стрімкому розвиткові будівництва, пожвавити обіг капіталів всередині держави, а головне - вирішити численні соціальні питання. Не секрет, що близько 3 мільйонів українських сімей нині проживають у незадовільних умовах. А з цим пов'язані і охорона здоров'я, і освіта, і демографічна ситуація, і психологічний стан у суспільстві. Зважаючи на те, що будівництво житла фінансується здебільшого за кошти самих громадян, а вартість одного квадратного метра в середньому по Україні становить $300-$350, для більшості сімей придбання повноцінного житла стає нездійсненною мрією. Проте, як свідчить міжнародний і вітчизняний досвід, співробітництво банківської системи з будівельними організаціями дає змогу надавати на прийнятних умовах громадянам кредити для будівництва житла і таким чином втілювати цю мрію в реальність.

Утім, на цьому напрямі існує чимало штучних перешкод. Одну з них - відсутність законодавчої бази - намагаються нині усунути урядовці. За словами заступника директора департаменту цивільного законодавства Міністерства юстиції Тамари Грицай, незабаром парламент має розглянути в другому читанні підготовлений ними проект Закону України про іпотеку, прийняття якого може дати новий поштовх до розвитку житлобудівництва. Очевидно, що після введення іпотечних інструментів банки зможуть знизити відсоткові ставки кредитів, а відтак останні стануть доступнішими для українців.
Инф. газеты "Урядовий кур'єр".

Читайте також