89% граждан Украины считают коррупцию свойственной украинскому обществу

05.07.2001, 12:11

4 июля в Верховной Раде состоялись парламентские слушания по вопросам выполнения законов Украины по борьбе с коррупцией. (укр.)

Відкриваючи слухання, Голова Верховної Ради України Іван Плющ наголосив на актуальності запропонованої теми. В сесійній залі парламенту майже у повному складі був присутній Кабінет Міністрів України на чолі з Прем'єр-міністром Анатолієм Кінахом, керівники силових структур та відомств, причетних до виконання законів по боротьбі з корупцією.

Голова Верховної Ради надав слово для доповіді голові парламентського Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією Юрію Кармазіну. Доповідач наголосив, що проблема боротьби з корупцією для України є однією з найбільш болючих. За даними, наведеними промовцем, 89% громадян вважають корупцію притаманною українському суспільству. Однією з причин поширення цього явища Ю. Кармазін назвав сумісництво державними службовцями кількох посад. На переконання голови профільного комітету, "проблема боротьби з корупцією полягає не в неефективному законодавстві, а в неефективному його застосуванні". Промовець назвав конкретні факти зловживань високими посадовими особами у сфері приватизації майна, паливно-енергетичного комплексу, особливо наголосивши на високому відсоткові виявлених фактів корупційних діянь у системі правоохоронних органів.

Один з ініціаторів парламентських слухань - народний депутат Олег Зарубінський у своєму виступі назвав корупцію одним із чинників, які створюють реальну загрозу національній безпеці України та вільному розвиткові демократичного суспільства. На його думку, особлива роль у викоріненні цього негативного соціального явища належить депутатському корпусу Верховної Ради, який покликаний своєю законотворчою діяльністю "поставити заслін поширенню корупції".

Міністр внутрішніх справ України Юрій Смирнов, визнаючи важливість теми парламентських слухань, висловив сумніви щодо об'єктивності численних досліджень, згідно з якими Україна посідає чільні місця у списках корумпованих країн. Міністр звернув увагу на той факт, що в чинному законодавстві відсутнє визначення "корупційне діяння". За словами Ю. Смирнова, "міліція почала рішучу чистку своїх рядів". В системі Міністерства діє програма боротьби з корупцією, виконання якої поставлено під жорсткий контроль. Однак, вважає Міністр, подолати корупцію стане можливим за умови якнайшвидшого прийняття парламентом пакету економічних законів.

Голова парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронних органів Іван Білас звернувся до Прем'єр-міністра А. Кінаха, присутнього в залі, і запропонував йому перейти до цілеспрямованої активної діяльності з викорінення корупції, розпочавши її з вищих державних структур.

Генеральний прокурор України Михайло Потебенько у своєму виступі поставив під сумнів офіційну статистику про стан боротьби з корупцією в Україні. Зупинившись на недоліках неефективної боротьби з корупцією, Генеральний прокурор зазначив, що вона, переважно, ведеться на рівні середньої ланки посадовців. Іншою причиною М. Потебенько вважає неправильне застосування норм Закону України "Про боротьбу з корупцією".

Народний депутат Григорій Омельченко назвав корупцію "не кримінальною, а політичною проблемою українського суспільства". За словами депутата, Верховна Рада залишилася чи не єдиним органом в країні, який спроможний поставити "тотальну корупцію в державі під контроль".

Народний депутат Олег Литвак запропонував ввести до Закону "Про боротьбу з корупцією" норми, які б передбачали кримінальну відповідальність за корупційні діяння. О. Литвак запропонував також надати державного статусу Координаційному комітету по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією.

Підбиваючи підсумки парламентських слухань, голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією Ю. Кармазін висловився за якнайскоріше створення в Україні Національного бюро розслідувань, яке має стати головним центром боротьби з корупцією.

Голова Верховної Ради Іван Плющ у заключному слові висловив надію, що уряд зробить належні висновки із зауважень, які пролунали на його адресу з боку народних депутатів та промовців.

Сьогодні, 5 липня, парламент дасть оцінку стану боротьби з корупцією, прийнявши відповідне рішення.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також