Булгаков поехал в Варшаву

13.08.2001, 18:34

В варшавском Музее литературы открылась выставка "Киев Булгакова", которая будет работать с 10 августа по 9 сентября. (укр.)

Заздалегідь можна передбачити, що виставка користуватиметься успіхом. Досить сказати, що після репрезентативного опитування польських читачів минулого року з'ясувалося, що більшість із них вважають кращим літературним твором світу ХХ століття роман Михайла Булгакова "Майстер і Маргарита".

На виставці представлені понад 300 експонатів зі збірки київського музею Булгакова, який є філією Музею історії міста Києва. Михайло Булгаков народився у Києві 1891 року, тут він виховувався, здобував медичну освіту, написав свої перші літературні твори. Під час революції 1918 року він залишив місто і вже ніколи не повернувся до нього на постійно. Повертався до рідного міста лише в літературних творах, передусім у "Білій гвардії". Саме цей роман приніс йому славу. Героїв роману, сім'ю Турбіних, Булгаков поселив у своєму рідному будинку на Андріївському узвозі, 13.

До Варшави з Києва поїхали майже всі експонати музею Булгакова, за винятком меблів. Поляки матимуть змогу ознайомитися зі старими фотографіями та листівками із зображенням вулиць Києва, передусім Андріївського узвозу, улюбленої Булгаковим Володимирської гірки, якою він щоденно ходив до гімназії, а потім - до університету, пов'язаних із життям Булгакова соборів та церков. Польські шанувальники Булгакова також зможуть ознайомитися з унікальними фотографіями Булгакова, де він в оточенні родини та друзів, з особистими речами письменника та експонатами, які документують його життя в Києві та Москві, зокрема ікону Божої Матері з запаленою лампадкою перед нею. Організатори варшавської вистави намагалися якнайреальніше відтворити кабінет письменника: з мікроскопом (адже він був лікарем), із книгами письменника, які на цей час перекладені на 60 мов світу.

Варшавська виставка Булгакова розмістилася у трьох залах: перша, і найбагатша за кількістю експонатів, відображує київський період його життя, друга - період років революції, а третя - життя в Москві. А додаткову інформацію поляки зможуть отримати від працівниць музею Булгакова Світлани Ноженко та Світлани Бурмістренко, кураторів цієї виставки, та Тамари Хоменко, директора Музею історії міста Києва. Виставку організовано в рамках проекту "Київ у Варшаві, Варшава у Києві".
Олександр Шиманський.
Инф. газеты "Україна молода".

Читайте також