В Верховной Раде обсуждали проблемы свободы слова и цензуры в Украине

05.12.2002, 12:32

4 декабря в Верховной Раде Украины состоялись парламентские слушания на тему "Общество, средства массовой информации, власть: свобода слова и цензура в Украине". (укр.)

Слухання вiдкрив заступник Голови Верховної Ради України Олександр Зінченко. Доповiдали: голова Комiтету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Микола Томенко, Вiце-прем'єр-міністр України Дмитро Табачник, а також Андрiй Шевченко - вiд журналiстських та громадських органiзацiй. Вони проаналiзували ситуацiю, яка склалася в Україні в справi забезпечення основних прав i свобод людини й громадянина на отримання неупередженої iнформацiї та гарантування прав журналiста на вiльне виконання ним своїх професiйних обов'язкiв без зовнішнього тиску, без цензури. Зазначалось, що в протилежному разі, без дотримання цієї умови, засоби масової iнформацiї втрачають належнi їм у демократичному суспiльствi функцiї посередника мiж владою та суспiльством, перетворюються на засіб полiтичного манiпулювання.

Наголошувалося на тому, що в нас поки що не створено необхiдних, у тому числi законодавчих, передумов для виконання ЗМI функцiй iнформування, громадської критики й контролю, а також налагодження процесу комунiкацiї мiж усiма складовими суспiльства. Доповiдачi підкреслювали важливiсть i таких причин негараздiв, як недостатня економiчна незалежність ЗМI, недосконале координування iнформацiйного простору з боку органiв державної влади.

Наголошувалося на необхiдностi доопрацювання законодавства в цiй галузi, посилення пiдтримки ЗМI з боку держави. Йшлося про прискорення пiдготовки й прийняття Нацiональної програми розвитку iнформацiйної сфери.

Під час обговорення доповідей, в якому прийняли участь депутати, журналісти, представники владних структур, вносилися пропозиції, адресовані Верховній Раді. Зокрема, щодо прийняття Закону про створення системи Суспільного телебачення і радіомовлення, Концепції роздержавлення засобів масової інформації. Пропонувалося вдосконалити чинне законодавство щодо здійснення рекламної діяльності, надання державної підтримки ЗМІ, усунення подвійного ліцензування телерадіоорганізацій, запровадження повідомлювального принципу акредитації тощо.

Правоохоронним органам, зокрема Генеральній прокуратурі та Міністерству внутрішніх справ пропонувалося провести перевірку діяльності службових осіб органів державної влади у сфері регулювання діяльності ЗМІ на предмет відповідності вимогам законодавства стосовно норм Кримінального кодексу України про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Вносилися зауваження до проекту Постанови Верховної Ради України щодо нинішніх парламентських слухань.

Заключне слово мав Д. Табачник, який запропонував створити робочу групу з напрацювання проектів законодавчих актів, які сприятимуть поліпшенню ситуації в інформаційній сфері.

Підсумки слухань підбив О. Зінченко. Він наголосив на потребі старанніше використовувати для становлення свободи слова й інформації зарубіжний досвід. Водночас, він сказав, слід повніше спиратися на власну правову базу галузі, розвивати й удосконалювати її з врахуванням наших вітчизняних реалій. Заступник Голови Верховної Ради закликав посадовців виконавчої влади тісніше співпрацювати з інформаційною сферою. Тоді швидше можна буде напрацювати відповідні базові правові документи.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також