14 ноября мировая общественность отмечает Всемирный день диабета. Это - повод обратить внимание на проблемы страдающих от этого заболевания. (укр.)
Сьогодні в світі цукровий діабет розглядається як хвороба індустріально розвинутих країн. За даними статистики, кількість хворих на цукровий діабет кожні 13 - 15 років подвоюється. Якщо у 1985 році у всьому світі було зареєстровано 30 млн. людей, хворих на цукровий діабет, то в 1999 році ця цифра становила вже 130 млн., а до 2005 року прогнозується, що кількість хворих зросте до 300 млн. чоловік.
В Україні на 01.01.02р. зареєстровано близько 1 млн. хворих на цукровий діабет. На інсулінозалежну форму діабету страждає 11-14% хворих, понад 120 тис. хворих потребують щоденного введення інсуліну, близько 300 тис. хворих знаходяться на цукрознижувальних препаратах.
Постійно зростають в Україні і показники поширеності захворювання дитячого населення. При цьому діти хворіють лише на інсулінозалежну форму захворювання.
Зважаючи на актуальність проблеми та враховуючи, що цукровий діабет є серйозною медико-соціальною проблемою, у 1999 році Указом Президента України була схвалена Комплексна програма "Цукровий діабет" (від 25.05.99 N 545/99, для виконання котрої спільним наказом МОЗ та АМН України від 20.09.2000 р. N 45/222 створено Координаційну раду. Основною метою Програми є зниження темпів росту захворюваності на цукровий діабет, кількості ускладнень захворювання, що призводять до інвалідності та смерті хворих.
Ряд заходів Програми вже здійснено: розпочате вітчизняне виробництво інсулінів, проводяться активне навчання хворих на цукровий діабет методам самоконтролю, виконуються фундаментальні та прикладні дослідження, створюється реєстр хворих на інсулінозалежний цукровий діабет та ін. Але поряд з цим є певні недоліки та проблеми.
Одним з основних заходів Програми є створення Державного реєстру хворих на цукровий діабет. Але через недостатнє виділення коштів реалізація цього пункту затримується.
Дуже важливою є робота щодо безкоштовного забезпечення хворих на цукровий діабет засобами самоконтролю. Сьогодні понад 90% дітей, хворих на цукровий діабет, безкоштовно забезпечені глюкометрами та іншими засобами самоконтролю. За розрахунками МОЗ України, для виконання в повному обсязі цього розділу Програми необхідно фінансування в сумі 102,6 млн. грн.
Пріоритетним напрямом реалізації Програми є безкоштовне забезпечення хворих на цукровий діабет інсулінами та цукрознижувальними пероральними препаратами. До прийняття Програми забезпечення хворих інсулінами в різних регіонах України становило 15-30%. На сьогодні хворі на цукровий діабет безкоштовно забезпечені вітчизняними видами інсуліну на 82%, а діти і підлітки - на 100% забезпечені імпортними людськими інсулінами в картриджних формах. Для повного забезпечення інсулінозалежних хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну на 2003 рік необхідно близько 164 млн. грн. У проекті Державного бюджету на 2003 рік передбачено асигнування на закупівлю інсулінів в сумі 132 млн. грн., частина інсулінів, яка не забезпечується фінансуванням з державного бюджету, буде закуплена за кошти місцевих бюджетів.
На сьогодні в регіонах України через обмежене фінансування хворі на цукровий діабет ще недостатньо забезпечені цукрознижувальними таблетками (від 30 до 80%). За розрахунками МОЗ України, на безкоштовне щорічне забезпечення хворих на цукровий діабет ІІ типу цукрознижувальними таблетками необхідно фінансування на суму 121,5 млн. грн.
Инф. пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.