Делегация Украины участвовала в сессии Международного координационного совета "Человек и биосфера"

03.11.2004, 11:24

25-29 октября в штаб-квартире ЮНЕСКО (Париж) состоялась очередная 18-я сессия Международного координационного совета "Человек и биосфера". (укр.)

В роботі сесії взяла участь делегація України, до складу якої увійшли представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища та Секретаріату Національної Комісії України у справах ЮНЕСКО. Очолювала делегацію Посол з особливих доручень МЗС України Наталя Зарудна.

Метою участі делегації України у сесії Міжнародної координаційної ради "Людина і біосфера", було, насамперед, надання інформації щодо виконання рекомендацій Дорадчого комітету біосферних заповідників Програми "Людина і біосфера", прийнятих під час його засідання 14-16 червня ц. р. у зв'язку з реалізацією Україною проекту відновлення глибоководного суднового ходу р. Дунай-Чорне море через гирло Бистре.

Оскільки питання щодо внесення змін до зонування Дунайського біосферного заповідника передбачалося розглянути на засіданні Бюро Міжнародної ради, до Секретаріату ЮНЕСКО було офіційно передано детальну інформацію щодо виконання Україною рекомендацій Дорадчого комітету, яка була врахована членами Бюро під час підготовки відповідного рішення.

Під час представлення національних доповідей керівник румунської адміністрації біосферного резервату "Дельта Дунаю" Віржил Мунтяну, всупереч існуючій практиці, провів своєрідну "презентацію" українського проекту. При цьому представник Румунії вдався до прямого перекручування фактів та тенденційного наведення вирваних з контексту окремих фрагментів "Оцінки впливу на навколишнє середовище", наданих українською стороною.

В. Мунтяну особливо наголошував на необхідності схвалення ЮНЕСКО рішень, які б змусили Україну фактично відмовитися від реалізації проекту, та підкреслював, що "не можна зводити проблему каналу до двостороннього конфлікту".

Цей крок Румунії мав на меті домогтися кваліфікації дій України як порушення міжнародних зобов'язань та забезпечити негативну реакцію членів Ради.

Українська сторона, в свою чергу, в ході роботи сесії провела презентацію проекту відновлення судноплавства в українській частині дельти Дунаю, яка, за відгуками членів Ради, мала позитивний резонанс та чітко продемонструвала, що Україна виконує свої зобов'язання і вживає заходів, які мають посилити природоохоронні функції заповідника.

Водночас делегація нашої країни привернула увагу європейської спільноти до складної екологічної ситуації в українському Придунав'ї внаслідок антропогенної діяльності Румунії та запропонувала провести дослідження та моніторинг ситуації, що склалася в дельті Дунаю, за участю міжнародних експертів.

За погодженням з Секретаріатом ЮНЕСКО, українська сторона запропонувала провести спільне засідання представників адміністрацій української та румунської частин транскордонного біосферного резервату "Дельта Дунаю", за сприяння ЮНЕСКО та Бюро Рамсарської конвенції, щоб виробити програму спільних дій транскордонного резервату "Дельта Дунаю". Надалі ця програма має бути затвердженою органами центральної виконавчої влади обох країн і прийнятою до виконання, як це передбачено відповідними рішеннями ЮНЕСКО.

У рішенні Бюро, затвердженому 29 жовтня ц. р. сесією Міжнародної ради Програми "Людина і біосфера", враховано таку пропозицію України. Бюро також підтримало пропозицію нашої держави про проведення в нашій країні, за сприяння, зокрема, ЮНЕСКО, міжнародної конференції з питань збереження та розвитку дельти Дунаю (орієнтовно в середині грудня ц. р.) та запропонувало використати цей форум для проведення подальших консультацій між українською та румунською сторонами щодо співпраці в рамках транскордонного резервату.

Члени ради наголосили на необхідності розглядати питання, пов'язані з відновленням судноплавства в українській частині дельти виключно у відповідності з мандатом та процедурою ЮНЕСКО, а також посилити двосторонній діалог з метою пошуку взаємоприйнятного рішення.
Инф. пресс-службы Министерства иностранных дел Украины.

Читайте також