В Украине должны производиться качественные и доступные лекарственные препараты

07.02.2004, 12:42

6 февраля в помещении Министерства здравоохранения Украины состоялась пресс-конференция "Состояние фармацевтической отрасли Украины и основные направления работы Государственной службы лекарственных средств Украины". (укр.)

Конференція відбулася за участю заступника Міністра охорони здоров'я, голови Державної служби лікарських засобів та виробів медичного призначення (надалі Служба), Михайла Пасічника.

"Діяльність Служби та фармацевтичної галузі в цілому спрямована на виконання стратегічних завдань, визначених Президентом та в Програмою дій Уряду. Пріоритетними завданнями створеної Указом Президента України Державної Служби лікарських засобів та виробів медичного призначення є забезпечення населення якісними та доступними лікарськими засобами, підвищення ефективності державного контролю їх якості, сприяння розвитку вітчизняних виробників лікарських засобів, забезпечення їх конкурентоспроможності на внутрішньому та зовнішньому ринку" зазначив голова Служби, Михайло Пасічник.

Журналістам були представлені основні показники діяльності фармацевтичної галузі за 2003 рік. Був відзначений факт збільшення обсягів внутрішнього ринку лікарських засобів на 27,4%. Станом на початок року, у грошовому вимірі, ринок лікарських засобів становив 4,9 млрд. грн.. За 2003 рік вітчизняними фармацевтичними підприємствами було вироблено продукції на суму 2 млрд. 30 млн. грн.. Індекс виробництва - 112,1% в порівнянні з відповідним періодом 2002 року. Експорт фармацевтичної продукції за минулий рік склав 54,1 млн. доларів США, що на 26% більше порівняно з 2002 роком.

Відповідаючи на запитання журналістів стосовно потенціалу вітчизняних виробників ліків, Михайло Пасічник зазначив: "Одне з ключових завдань Уряду - виробництво якісних, ефективних і доступних ліків в Україні. На вітчизняних заводах вже функціонують 7 ліній сертифікованих за стандартами GMP (відповідність вимогам належній виробничій практики). Сьогодні українська фармацевтична галузь працює в напряму створення імпортозамінюючих ліків. Тільки в 2003 році вітчизняними підприємствами фармацевтичної галузі розроблено та впроваджено у виробництво 118 нових лікарських засобів."

Журналістів також цікавила інформація щодо можливості подорожчання спиртовмістних лікарських засобів після введення акцизу на спирт. Михайло Пасічник повідомив, що 5 лютого 2004 року Верховною радою України внесені зміни до Законів України щодо встановлення ставки акцизного збору на спирт етиловий, що використовується для виробництва лікарських засобів у розмірі 2 гривні за літр. Цей крок дає підстави стверджувати, що ріст цін на спиртовмістні ліки найближчим часом не очікується.

Широкого обговорення набуло питання розробленого переліку основних лікарських засобів. За інформацією Михайла Пасічника, до даного переліку увійшли близько 630 міжнародних непатентованих назв препаратів. Зараз перелік проходить процедуру погодження з іншими міністерствами та відомствами. Після його затвердження, він стане основою для розробки формулярів лікування, проведення державних закупівель. На ліки, що увійшли в перелік, буде запроваджено реєстрацію ціни.

Розповідаючи про наявні проблеми, Михайло Пасічник наголосив на наступному: "Сьогодні в Україні функціонує близько 22 тисяч місць, що здійснюють реалізацію лікарських засобів, у середньому це один аптечний заклад на 2200 осіб. Великі міста не викликають занепокоєність щодо фізичної доступності ліків в той час, як Державну службу турбує кількість сільських аптек, котрих сьогодні замало для того, щоб у селах та селищах міського типу забезпечити адекватний доступ їх мешканців до ліків."

Визначаючи завдання, які стоять перед Службою на 2004 рік, серед інших були названі наступні:

урегулювання процесів розроблення і застосування виробів медичного призначення в інтересах охорони здоров'я населення шляхом розробки Закону України "Про вироби медичного призначення";

цілеспрямована реалізація Національної лікарської політики, яка гарантує рівний доступ населення до основних лікарських засобів при їх економічній доступності, якості, безпечності і ефективності, а також забезпечує належні умови їх використання;

створення сприятливих умов для розвитку вітчизняної фармацевтичної промисловості, збільшення питомої ваги виробництва лікарських засобів і виробів медичного призначення на фармацевтичному ринку України;

формування в Україні мережі незалежних лабораторій з контролю якості та безпеки лікарських засобів і виробів медичного призначення;

оптимізація системи підготовки і перепідготовки кадрів з урахуванням необхідності запровадження GMP.

Інформаційно

Станом на 25.01.04 в Україні зареєстровано 9432 торгових назви лікарських засобів. З них вітчизняного виробництва - 3093, що становить 33,1% від загальної кількості.

Станом на 01.01.04 в Україні зареєстровано 3493 вироби медичного призначення і медичної техніки.
Инф. пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.

Читайте також