В Украине отметили Всемирный День диабета

15.11.2005, 11:42

В Украине решаются проблемы наличия и доступности препаратов инсулина, которые полностью соответствуют мировым стандартам. (укр.)

Цукровий діабет залишається у світі однією з найбільш актуальних проблем клінічної медицини.

14 листопада в Україні відзначається "Всесвітній День діабету - 2005". Інформування людей про загрозу цукрового діабету, необхідність змінити ставлення кожної людини до свого здоров'я, зосередження уваги на нових досягненнях науки і фармацевтичної промисловості щодо лікування цього захворювання - актуальні завдання та проблеми заходів цього дня, що повинні об'єднати хворих на цукровий діабет, їхніх родичів, а також лікарів-ендокринологів, представників владних структур, вчених і громадських організацій для вирішення питань профілактики та лікування.

В Україні реалізується Комплексна програма "Цукровий діабет", одним з найважливіших пунктів якої є забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну.

Сьогодні МОЗ ініціює передачу цільових субвенцій з державного бюджету в місцеві бюджети для виконання Комплексної програми "Цукровий діабет". У 2005 році на реалізацію даної програми було виділено 163 млн. грн.

Коментуючи питання можливості передачі цільових субвенцій, міністр охорони здоров'я Юрій Поляченко зазначив: "Закон про державні закупівлі - один для всієї країни, отже порушень і відхилень бути не повинно, а на місцях краще прорахують і потреби і витрати. Та й контролювати на місцевому рівні буде легше. Вважаю, децентралізація процесу тендерних закупівель повинна привести до їх абсолютної прозорості і зняти усі наболілі питання щодо можливих зловживань".

В Україні станом на 1 січня 2005 р. зареєстровано 969269 хворих на цукровий діабет. У значної частини хворих на час встановлення діагнозу цукрового діабету ІІ-го типу (а його частота становить понад 90% від усіх випадків діабету) тривалість захворювання перевищує 7-8 років. Тому розвиток хронічних судинних ускладнень цукрового діабету часто передує виявленню діабету. Так, при встановленні діагнозу цукровий діабет ІІ-го типу наявність ураження очей (діабетичної ретинопатії) відзначається в середньому в 25% хворих, нирок (нефропатії) - в 15%, нервової системи (нейропатії) - в 35%.

День діабету відбувається щорічно саме у цей день у багатьох країнах світу, а з 1993 р. традиція проведення таких днів започаткована й в Україні. Міжнародна діабетична федерація (МДФ) концентрує увагу світової громадськості на одній з принципових проблем цукрового діабету, тому у 2005 р. увагу звернено на стан нижніх кінцівок при діабеті, зокрема проблемі діабетичної стопи". Головний заклик МДФ "Першочергову увагу стопі - можна запобігти ампутації!" відображає необхідність поліпшити допомогу для багатьох людей. Досить нагадати:

- кожних 30 секунд в світі пацієнту з діабетом проводиться ампутація нижньої кінцівки;

- до 70% всіх ампутацій на земній кулі пов'язано з діабетом;

- до 85% таких операцій можна було б запобігти при адекватному лікуванні та поінформованості пацієнтів; У розвинутих країнах кількість хворих становить в середньому 2-4% від загальної популяції. На сьогодні в світі нараховується понад 170 млн. хворих на цю недугу. За оцінками експертів, число хворих до 2010 року зросте до 239 млн., а до 2025 року - до 300 млн. осіб.
По материалам пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.

Читайте також