В Киеве проходит съезд педиатров Украины

02.03.2005, 17:32

В Национальном медицинском университете им. Богомольца продолжает свою работу очередной XI съезд педиатров Украины. (укр.)

Учасників з'їзду привітали Президент України Віктор Ющенко, віце-прем'єр-міністр Микола Томенко, міністр охорони здоров'я Микола Поліщук, президент Асоціації педіатрів України Олена Лук'янова. У своїх привітаннях урядовці відзначали, що охорона здоров'я дітей та матерів є пріоритетним напрямком державної політики, і саме на збереження дитячого та материнського здоров'я, надання якісної медичної допомоги і, головне, профілактику захворюваності серед даного контингенту будуть спрямовані подальші заходи Уряду України.

Міністр охорони здоров'я Микола Поліщук як одне з першочергових завдань галузі визначив наближення медичної допомоги до пацієнтів, покращення надання медичної допомоги мешканцям сільської місцевості, розвиток інституту сімейної медицини. І одним з завдань, які стоять перед педіатричною допомогою, є покращення надання первинної медико-санітарної допомоги дітям, передання педіатричних знань з педіатрії лікарям сімейної медицини. Вже можна говорити і про досягнення у цьому напрямку. Системою охорони здоров'я зроблено значний крок щодо розвитку первинної медико-санітарної допомоги дітям та матерям. Започатковано, рекомендований ВООЗ, орієнтований на сім'ю, підхід до надання допомоги вагітній, роділлі, породіллі та новонародженому; впроваджується принцип демедикалізації пологів та допомоги новонародженому, зменшення обсягу інвазивних втручань. Відбувається розбудова перинатальних центрів, комплексної системи надання допомоги новонародженим. Забезпечено розробку та впроваджуються стандарти надання допомоги дітям в умовах дитячої поліклініки. Для підвищення якості допомоги розроблені протоколи лікування акушерської та гінекологічної патології, дитячих захворювань: урологічної, нейрохірургічної, терапевтичної стоматологічної, токсикологічної, неврологічної, імунологічної, хірургічної, офтальмологічної, педіатричної, пульмонологічної, фтизіатричної служб, протоколи лікування інфекційних хвороб, допомоги при невідкладних станах у дітей на шпитальному і до шпитальному етапах, затверджені, відповідними наказами МОЗ України у 2003-2004 роках.

Розвивалися високоспеціалізовні види медичної допомоги: кардіохірургія та хірургія немовлят, онкогематологія, нейрохірургія. Протягом міжз.їздівського періоду створені і запрацювали центри МОЗ України трансплантації кісткового мозку у дітей, кардіохірургії та кардіології дітей. Завершується переведення дітей підліткового віку на обслуговування у дитячі поліклініки, як етап до переходу на модель надання допомоги на засадах сімейної медицини, розширилась мережа денних стаціонарів, до 61 - центрів медико-соціальної реабілітації дітей.

Виступаючі на з'їзді зазначали, що незважаючи на економічні, екологічні, соціальні труднощі, які доводилось долати на етапі становлення демократії в нашій державі, системі охорони здоров'я матерів та дітей вдалось досягти рекомендованих ВООЗ рівнів малюкової смертності (нижче 10%) 9,58 % (2000 році 11,94 на 1000 народжених живими), , знизити рівень мертвонароджуваності. Але поряд з цим спостерігається зниження рівня здоров'я новонароджених, 28% з яких маються певні проблеми зі здоров'ям вже у пологовому будинку. Однією з актуальних проблем залишається перинатальне ураження нервової системи у дітей, збільшується питома вага тяжкої хронічної патології.

Відбувається і стале зниження рівня смертності дітей до 14 років (з 9,8 у 2000 році до 9,3 у 2003 році на 10 000 ) та дітей підліткового віку (з 7,5 у 2000 році до 6,6 у 2003 році) практично від всіх причин, і в першу чергу від причин пов'язаних з нещасними випадками, травмами і отруєннями. Важливим є зниження протягом останніх років первинної інвалідності дітей, стабілізовано і рівень поширеності інвалідності в цілому, який становить 163,3 на 10 тис. дітей (2003 рік - 168,9). Найбільшими темпами відбувається зростання новоутворень, хвороб крові і кровотворних органів, сечостатевої, ендокринної та кістково-м'язової систем. Зростає і кількості ВІЛ-інфікованих дітей, за 2004 рік зареєстровано 2293 дитини, 99% з яких народжені від ВІЛ-інфікованих матерів, що пов'язано з поширенням ВІЛ у суспільстві.
По материалам пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.

Читайте також