Правительство начало разрабатывать концепцию развития угольной отрасли Украины на период до 2030 года, которой предусмотрено увеличение добычи угла с 60 миллионов до 110 миллионов тонн в год. (укр.)
Про це йшлося на нараді у прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, участь у якій узяли фахівці вугільної галузі та керівники облдержадміністрацій вуглевидобувних регіонів України. "Мета нашої наради - ні в якому випадку не масове закриття шахт, не зменшення видобутку вугілля чи зниження його ролі в паливно-енергетичному комплексі, а повернення вугільній галузі колишньої слави, потужності, міцності та заможності", - підкреслила керівник уряду.
За словами Юлії Тимошенко, розробка комплексної програми розвитку вугільної галузі стане органічною складовою стратегії розвитку паливно-енергетичного комплексу. "Україна в цьому плані може досить оптимістично дивитися в майбутнє", - запевнила вона. За словами прем'єр-міністра, саме вугілля є тим енергоносієм, стратегічні запаси якого має у своєму розпорядженні Україна. І саме у видобутку вугілля полягає енергетична безпека країни.
На сьогодні у вугільній галузі існує системна криза, зумовлена, в першу чергу, морально-технологічною застарілістю шахтних комплексів. невизначеністю вартості видобутку вугілля. "Сама вартість була не з'ясована, вона вимивалася через вертикально інтегровані компанії. А шахти не отримували відповідних грошей і не могли розвивати виробництво", - підкреслила глава Уряду. За її словами, гроші, що виділялися на обладнання шахт, використовувалися вкрай неефективно, а кошти на закриття шахт відмивалися в тіньовому секторі. "Все це відбивалося на населених пунктах навколо шахт, житті людей, які пов'язали свою долю з вугільною галуззю", - зауважила прем'єр-міністр України.
Юлія Тимошенко акцентувала увагу на тому, що невід'ємною складовою нової концепції має стати гарантування гідного життя шахтарів, а також безпеки роботи гірників. "Я переконана, що добре розроблена концепція швидко дасть динамічний результат", - підкреслила прем'єр-міністр України.
Концепція розвитку вітчизняної вугільної галузі передбачає комплекс заходів, спрямованих на збільшення ефективності функціонування вугільних підприємств, збереження виробничого потенціалу галузі, раціональність використання існуючих розвіданих запасів вугілля та адаптацію українських вугільних підприємств до ринкових умов. Передбачається, що концепція реалізовуватиметься три етапи - з 2006 до 2010 року, з 2011 до 2015 та з 2016 до 2030 року. Зокрема, у 2010 році планується довести видобуток товарного вугілля до 91 мільйонів тонн з паралельним комплексним вирішенням проблем з шахтними фондами. При цьому планується ввести в експлуатацію нові лави потужністю до 17 мільйонів тонн, а з 2006 року продовжити будівництво трьох нових шахт, закладених у 2002 році. Це дозволить до 2010 року повністю задовольнити потреби України в енергетичному вугіллі та на 60% - у коксівному. У 2015 році обсяги видобутку вугілля мають зрости до 96,5-110 мільйонів тонн. Оптимістичним сценарієм передбачається закладення у 2007 році чотирьох, а в 2014 році - ще трьох нових шахт.
Окрему увагу в концепції приділено належному фінансуванню реформування галузі. Тільки в 2006 році на ці цілі планується виділити 7,45 мільярдів гривень (з яких 4,5 мільярди - з бюджету).
Планується і докорінне реформування відносин власності у галузі. На сьогодні з 167 вугільних підприємств України 122 залишається у державній власності, 20 є акціонерними товариствами, 4 - орендними підприємствами, 10 вугільних підприємств поєднують у собі державний та приватний капітал і лише 10 шахт є цілком приватними. "Нам треба знайти механізми залучення на вугільні підприємства інвесторів, аж до безкоштовної передачі фондів під відповідні інвестиційні зобов'язання", - підкреслив, презентуючи концепцію, перший заступник міністра палива та енергетики України Віктор Тополов.
Характеризуючи сьогоднішній стан справ у галузі, Віктор Тополов підкреслив, що при наявності 167 шахт та трьох розрізів виробничі потужності з видобутку вугілля в Україні скоротилися зі 192,8 до 91,5 мільйонів тонн, причому використовуються вони лише на 65%. На його думку, це відбувається через те, що близько 70% шахт понад 20 років перебувають без докорінної реконструкції. Так, в Україні лише одна шахта "Червоноармійська - Західна No1" видобуває щодоби 16-17 тисяч тонн, а понад 3 тисячі тонн можуть видобувати не більше 10% українських шахт. "І це при тому, що ми ставимо завдання - кожна лава має видобувати не менше 1000 тонн за добу", - підкреслив Віктор Тополов. За його словами, лише на третину задоволено потреби шахт у комбайнах та іншій механізованій техніці.
В ході наради зазначалося, що на сьогодні вугілля є єдиним енергоносієм, який може в достатніх обсягах забезпечити потреби національної економіки. За прогнозами фахівців, частка вугілля в структурі використання енергоносіїв у світі найближчими роками зростатиме, всупереч тенденціям останнього часу. В світі доля вугілля в структурі видобутку енергоносіїв складає 67%, нафти - 18%, а газу - 15%, то в Україні - 95,4% енергетичних копалин припадає саме на вугілля, і лише 2% - на нафту та 2,6% - на природний газ. Розвідані запаси вугілля в Україні складають 117,6 мільярда тонн, що за умов запровадження на вітчизняних теплових електростанціях технології верхнього киплячого шару дасть змогу забезпечити енергетичні потреби України щонайменше на найближчі 60 років.
Україна входить сьогодні до першої світової десятки за обсягами видобутку вугілля, але ефективність праці на українських шахтах значно нижча, ніж у Німеччині, Росії, Польщі та в десятки разів нижча, ніж у США та Канаді. Кредиторська заборгованість українських вугільних підприємств протягом останніх років коливається на рівні 9-10 мільярдів гривень, що у 2,5 рази перевищує дебіторську заборгованість і вдвічі - річні обсяги видобутку вугілля, а рівень зарплат у вугільній промисловості залишається найнижчим серед галузей паливно-енергетичного комплексу.
Сьогодні 47% видобутого в Україні вугілля спрямовується на коксування, 33% - на теплові електростанції, 8% - йде на експорт, 4% - на власні потреби вугільних підприємств, 1% - на потреби комунальної сфери і 7% - на інші потреби. За словами Віктора Тополова, протягом найближчих років ця структура не зазнає значних змін, але спостерігатиметься поступове зниження імпорту в Україну енергетичного та частково коксівного вугілля.
По материалам пресс-службы Кабинета Министров Украины.