Разработан проект Стратегии развития ядерной энергетики Украины

10.05.2005, 11:25

Министерство топлива и энергетики Украины и НАЭК "Энергоатом" презентовали Кабинету Министров Украину проект Стратегии развития ядерной энергетики до 2030 года. (укр.)

Стратегію розвитку паливно-енергетичного комплексу на найближчі 30 років було розглянуто на сьогоднішній нараді в Кабінеті Міністрів під головуванням прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.

Проект стратегії розвитку ядерної галузі презентували заступник міністра палива та енергетики України Микола Штейнберг та президент ДП НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський. Серед головних напрямів розвитку атомної енергетики було зазначено, зокрема, перспективне будівництво в ядерній енергетиці. Загалом до 2030 року пропонується звести та здати в експлуатацію 11 нових енергоблоків. Будівництво перших двох енергоблоків заплановане на майданчику Хмельницької АЕС. Вибір типу реакторної установки передбачається на міжнародному тендері.

Необхідність спорудження нових блоків викликана тим, що починаючи з 2011 року спливає термін експлуатації найстаріших ядерних блоків. У зв'язку з цим вже найближчим часом необхідно визначити терміни та завдання із зняття з експлуатації діючих АЕС України або продовження ресурсу енергоблоків.

Світова практика доводить економічну доцільність продовження терміну безпечної експлуатації ядерних енергоблоків. Основним завданням в цьому напрямі є продовження експлуатації на максимально досяжні терміни, виправдані за співвідношенням "витрати - користь". При цьому обов'язковою умовою є виконання всіх вимог і норм з безпеки, захисту населення і навколишнього середовища.

Особливу увагу Юлія Тимошенко приділила стану виконання програми з підвищення ядерної безпеки. Як пріоритетні завдання з експлуатації діючих АЕС були названі підвищення рівня безпеки та надійності й ефективності енергоблоків. Адже незважаючи на те, що рівень безпеки ядерних енергоблоків з реакторними установками типу ВВЕР-440 і ВВЕР-1000 відповідає сучасним принципам безпеки, потенційна можливість підвищення рівня безпеки вітчизняних АЕС залишається невичерпаною.

Ще один стратегічний напрям розвитку ядерної галузі стосується проблеми поводження з відпрацьованим ядерним паливом діючих АЕС. В якості її розв'язання пропонується спорудження централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива "сухого" типу (СВЯП).

Окремо зупинились учасники наради і на питанні розвитку елементів власного ядерно-паливного циклу. Його доцільність ґрунтується з одного боку наявністю власних родовищ урану та цирконію, а з іншого - скороченням світових запасів урану, а відтак тенденцією зростання цін на ядерне паливо.

Прем'єр-міністр доручила підготувати необхідні техніко-економічні обґрунтування. Також Ю. Тимошенко дала завдання проаналізувати можливість збільшення частки АЕС в загальному балансі виробництва електроенергії в Україні до 2030 року.
По материалам пресс-релиза ГП НАЭК "Энергоатом".

Читайте також