Счетная палата Украины рассмотрела отчет "О результатах проверки использования средств Государственного бюджета Украины, выделенных Министерству образования и науки Украины на подготовку рабочих кадров в профессионально-технических учебных заведениях по государственному заказу". (укр.)
Міністерство освіти і науки, як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері освіти, не виконує покладених на нього чинним законодавством функцій щодо здійснення державної політики у сфері підготовки робітничих кадрів професійно-технічними навчальними закладами, - такий висновок зробила Колегія Рахункової палати, розглянувши Звіт "Про результати перевірки використання коштів Державного бюджету України, виділених Міністерству освіти і науки України на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах за державним замовленням".
Аудиторами встановлено, що непродуманість та некваліфікованість управлінських рішень Міністерства сприяли порушенням чинного законодавства, призвели до виникнення серйозних диспропорцій між потребою і обсягами підготовки робітничих кадрів, створення проблем з працевлаштування випускників та набули системного характеру.
Проведені контрольні заходи і аналіз статистичних показників стану української професійно-технічної освіти висвітлюють її нерівномірний та безсистемний розвиток, свідчать про відсутність управління профтехосвітою і взаємодії з боку Міністерства фінансів, Державного казначейства, Міністерства економіки та Міністерства освіти і науки.
Перевірка засвідчила, що формування, фінансування й виконання державного замовлення проводилося без аналізу стану кадрового забезпечення галузей у 2004-2005 роках та за відсутності науково - обґрунтованого прогнозу розвитку ринку праці.
Міністерство освіти і науки не забезпечило виконання ряду законів України. За відсутності державних контрактів між державним замовником з виконавцями Держказначейством фінансування видатків професійно-технічних навчальних закладів проводилося згідно з кошторисними призначеннями без ув'язки з державним замовленням, внаслідок чого більшість бюджетних коштів у 2004-2005 роках використані з бюджетним правопорушенням.
Голова Рахункової палати України, виступаючи на Колегії, наголосив на тому, що масова декваліфікація, зростання дефіциту представників більшості робітничих професій, як правило, із складних наукоємних технологій, старіння трудових ресурсів при стійко сформованому ставленні молоді до кар'єри кваліфікованого робітника, як до неперспективного варіанту, одна із причин недостатнього рівня розвитку економіки України.
Самоусунення Уряду від проблем української професійно-технічної освіти, невизначеність загальнодержавної політики у сфері підготовки та забезпечення кваліфікованими кадрами економіки України призвели до занепаду і критичного стану цього напряму галузі освіти.
Аудитори виявили, що Кабінет Міністрів України не забезпечив виконання рішень Верховної Ради України, прийнятих за результатами розгляду проблем профтехосвіти на Дні уряду 11 березня 2003 року. Впровадження інноваційних, інформаційних технологій, сучасної техніки та методик, модернізація матеріально-технічної бази, створення правових і економічних механізмів стимулювання заінтересованості роботодавців та інвесторів у розвиток і відновлення трудових ресурсів держави так і не стали пріоритетними напрямами політики Уряду в галузі професійно-технічної освіти при формуванні Державного бюджету України на 2004 та 2005 роки.
Перевіркою, проведеною аудиторами Рахункової палати, встановлено, що виконання Міністерством освіти і науки, за сприяння Міністерства економіки та Міністерства фінансів, державного замовлення без вивчення ринку праці, потреб економіки та необхідності працевлаштування випускників відповідно до чинного законодавства, призвело до використання коштів Державного бюджету України з правопорушеннями та неефективно у сумі 114 мільйонів, з яких: з бюджетними правопорушеннями - понад 66 млн. грн., неефективно та недоцільно використано 37 млн. грн., неефективне управління коштами склало 90 млн. гривень.
Колегія Рахункової палати направила результати аудиту з цього питання Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України для прийняття відповідних рішень, Звіт - Міністерству освіти і науки України для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень та притягнення до відповідальності винних у порушеннях.
По материалам пресс-службы Счетной палаты Укрианы.