Премьер-министр Украины Юрий Ехануров во время брифинга, который был посвящен вопросам транзита и поставок российского газа в Украину, сообщил, что Украина и Россия достигли взаимовыгодных договоренностей по газовому вопросу. (укр.)
Сьогодні у Москві підписано тристоронній протокол між НАК "Нафтогаз України", "Газпромом" та компанією "РосУкрЕнерго" про нові умови постачання газу. Згідно з цим документом для постачання газу в Україну у 2006 році буде створено спільне українсько-російське підприємство, - зазначив глава уряду. Юрій Єхануров повідомив, що "Нафтогаз України" й "РосУкрЕнерго" володітимуть по 50% частки статутного фонду створюваного СП, відповідно ділитиметься й прибуток від його діяльності.
За словами прем'єр-міністра, спільне підприємство, яке буде створено на початку лютого, здійснюватиме транзит туркменського і російського газу до кордону України за ціною на українсько-російському кордоні $95 за 1000 кубічних метрів, а тариф на транзит становитиме $1,6 за 1000 кубічних метрів на 100 кілометрів. До лютого транзит газу здійснюватимуть НАК "Нафтогаз України" та "РосУкрЕнерго", як окремі суб'єкти господарювання, - зазначив Юрій Єхануров.
Глава уряду підтвердив, що згідно з підписаним сьогодні протоколом на 5 років визначаються умови транзиту газу до України, але ціна на газ та транзит визначатиметься щорічно окремими протоколами. "Ціна на газ буде щорічно уточнюватися" , - зазначив прем'єр-міністр.
Юрій Єхануров також заявив, що "остаточні висновки з "газовій проблеми" будуть зроблені сьогодні та завтра у ході серйозних розмов у Брюсселі", під час засідання координаційної групи Єврокомісії. А це, за його словами, вже глобальні висновки, які стосуватимуться світової спільноти.
Юрій Єхануров вкотре підкреслив, що Україна розуміє свою відповідальність у питанні постачання газу до Європи. "Ми завжди були і будемо надійним комерційним партнером, особливо щодо питань дотримання домовленостей та укладених угод", - наголосив він. За словами прем'єр-міністра, Україна з 2 січня щоденно додавала 120 млн. кубічних метрів газу з власних газосховищ до газотранспортної системи для утримання нормального тиску в ній. Юрій Єхануров додав, що "ми готові самі мерзнути, але забезпечимо країни Європейського Союзу газом, якщо підписали договір".
Глава уряду зауважив, що останні події навколо питання щодо постачання російського газу в Україну стали серйозним уроком для українців. При цьому він підкреслив, що "справжня незалежність України може бути лише за умов її енергетичної незалежності". З цього питання вже зроблено певні висновки зазначив Юрій Єхануров.
Окрім того, прем'єр-міністр зазначив, що найближчими роками Україна має таким чином перебудувати свою економіку та теплоенергетику, щоб споживання газу вийшло на рівень світових стандартів - 1 млрд. кубометрів на 1 мільйон населення. "Я думаю, лібералізація ринку газу у відповідності до Європейської енергетичної хартії стане для України уроком щодо необхідності приведення до світових стандартів питань енергозбереження", - заявив він. "Ми будемо зменшувати споживання газу як населенням, так і промисловими підприємствами", - зазначив Юрій Єхануров.
Одним із таких заходів, за словами прем'єр-міністра, має стати повна заміна віконних та балконних блоків в квартирах мешканців України на більш енергозбережні. "Ми передбачаємо можливість надання населенню безвідсоткових позик на ці цілі з бюджетним відшкодуванням відсоткової ставки комерційним банкам", - повідомив голава уряду.
Щодо промисловості, то тут, на думку прем'єр-міністра, найбільший вплив від збільшення цін на газ відчують підприємства металургійного та хімічного комплексів. "Але ці підприємства на 80% є приватними, і ми можемо лише рекомендувати їм якісь заходи. Але, я думаю, самі власники зроблять все щоб зберегти ефективність роботи цих підприємств", - заявив Юрій Єхануров.
По материалам пресс-службы Кабинета Министров Украины.