06.03.2008, 11:29
5 марта председатель Верховной Рады Украины Аресений Яценюк встретился с маршалком Сейма Республики Польша Брониславом Коморовским. (укр.) Учасники зустрічі обговорили низку питань щодо політичної ситуації в Україні та можливостей покращення взаємодії парламентів України та Республіки Польща.
Торкаючись політичної ситуації в Україні, маршалок Сейму Республіки Польща Броніслав Коморовський зазначив, що "у демократії немає легких моментів". Він закликав зробити максимально можливе для покращення взаємодії українського та польського парламентів як на рівні парламентських комітетів, так і на рівні апаратів обох країн.
Підкреслюючи важливість відновлення повноважень Міжпарламентської асамблеї та активізацію роботи Польсько-Української групи дружби, особливо в питаннях законотворення, Б. Коморовський запропонував більш тісну співпрацю українських парламентарів з Європейською Комісією польського парламенту, Комітетом законотворення, а також започаткувати обмін працівниками апарату, практикантами для проходження стажування в парламентах обох країн.
За його словами, "знайомство не тільки з системою парламентаризму іншої країни, але й на рівні особистих контактів, гарно потім плодоносить", і цей досвід у Польщі вже існує на рівні взаємин із французьким, німецьким, навіть монгольським парламентами.
Б. Коморовський підкреслив важливість співпраці парламентів обох країн на рівні самоврядування. "Як відомо з досвіду Польщі, глибокі зміни ментальності поляків залежали від швидкості змін на рівні самоврядування", - сказав він.
Підкреслюючи різницю між парламентами України та Польщі, А. Яценюк зазначив, що "Польський Сейм має історію, а український парламент можливо матиме майбутнє", зважаючи на "відсутність політичної та державної культури". За його словами, "опозиція має бути конструктивною - тією, яка не віддає державу в угоду своїм вузькопартійним інтересам". "В парламенті повинна відбуватись дискусія щодо реформування економіки, зміни податкового кодексу, здійснення судової реформи. У кого краща ідея, той і повинен перемагати", - підкреслив голова Верховної Ради України.
Він також назвав перспективу розвитку подій в парламенті "слабопрогнозованою". "Уряд буде далі працювати, юридичних підстав відправити його у відставку немає, немає і доцільності це робити. Президент також працює і буде працювати. Як голова парламенту я не бажаю миритись із ситуацією, коли не працює парламент", - сказав А. Яценюк. На його думку, акції протесту проти вступу України до НАТО, про початок яких повідомив лідер фракції Партії регіонів В. Янукович під час брифінгу 5 березня, завершаться 4 квітня цього року, коли почнеться самміт НАТО, який пройде в м. Бухарест (Румунія).
А. Яценюк назвав "надзвичайно сумнівними" шанси проведення дострокових виборів до парламенту, пояснюючи це тим, що перевибори "не вплинуть на політичну конструкцію". На його думку, якщо "гіпотетично" вибори й відбудуться, то один з політичних блоків "вилетить з парламенту, електорат збільшиться у блоку Тимошенко і зменшиться у "Нашої України Народної самооборони", таким чином, картина глобально не зміниться".
Голова Верховної Ради України зазначив, що перехід політичної системи країни до парламентсько-президентської республіки "обов'язково веде за собою зміни у місцевому самоврядуванні". Складність у проведенні таких змін, на його думку, пов'язана зі "слабкою політичною системою та слабкими політичними партіями, неможливістю дати відповідних повноважень місцевим радам". "Але рано чи пізно ці зміно потрібно робити", - підкреслив він.
Маршалок Польського Сейму поінформував голову Верховної Ради про зміни, які відбулись із вступом Польщі до Європейського Союзу, про зростання ролі національних парламентів та Європейського Парламенту у законотворчій діяльності. Він також запропонував провести восени цього року засідання Польсько-Української Міжпарламентської асамблеї у Варшаві.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.