Кто накормит украинскую армию?

07.10.2000, 11:48

Завершился очередной тендер на поставку продовольствия для Вооруженных Сил Украины. (укр.)

За право годувати військо боролись 38 підприємств різної форми власності. На конкурсній основі під час торгів тиловикам вдалось укласти договори на поставку 1,3 тисячі тонн гречки по 2 гривні 21 копійки за кілограм, 1,3 гороху по 1 гривні 16 копійок, 1,2 тис. макаронних виробів по 1 гривні 60 копійок. Тобто за нинішнього подорожчання продуктів військовим вдалось закупити продукти за досить таки прийнятними цінами та заощадити 5 млн. гривень.

Загалом виробники сільгосппродукції не дуже охоче йшли на співпрацю з військовиками. Давалось узнаки те, що тиловики через недостатнє фінансування не завжди вчасно розраховувались за поставки продовольства. Були непоодинокі випадки, коли за продовольство військовики пропонували списану техніку та військове майно.

Як вихід зі скрути Президент України дав цільове доручення уряду передбачити цільове фінансування щодо закупівлі для ЗС картоплі та овочів. Цю статтю було профінансовано на сто відсотків. Це дало змогу тиловикам ставити відповідні вимоги до постачальників стосовно якості продукції. За твердження офіцера головного продовольчого управління тилу МО України Валерія Шевчука, цього року категорично заборонено постачання овочей та картоплі до військових частин без відповідної тари, що значно зменшує якість та скорочує термін їх зберігання.

В українському війську тендерна система лише стає на ноги. Навіть на основі поверхневих розрахунків фахівці дійшли висновку, що заготівля продуктів для збройних сил не вигідна. Зберігання у сховищах, природні втрати, яких неможливо запобігти при тривалому зберіганні, перш за все овочей, виливаються у копієчку державі. Окрім того, для заготівлі та організації зберігання доводиться утримувати досить таку велику кількість робітників та відволікати тисячі солдат та офіцерів бойових спеціальностей. Окрім того платити доводиться напередодні поставок. Тобто Міноборони в такий спосіб кредитує виробника сільгоспродукці. Отже, дешевше було б військовим частинам безпосередньо виділяти кошти на закупівлю продуктів протягом року. Це дозволило б заощадити значні кошти. Таку систему уже впроваджено у ЗС США. А там, як відомо, уміють рахувати кошти. Сергій Чорноус.
Инф. газеты "Україна молода".

Читайте також