Всемирный банк о Стратегии помощи Украине

07.10.2000, 12:16

6 октября состоялась встреча Премьер-министра Украины Виктора Ющенко с Президентом Всемирного банка Джеймсом Вульфенсоном, на которой обсуждалась Стратегия помощи Украине, недавно принятая Советом директоров ВБ. (укр.)

Відзначалося, що ця Стратегія була розроблена не тільки за участю представників уряду України та Світового Банку, а й за участю широкої громадськості. Крім того, вона базується на положеннях Програми діяльності Уряду України, розробленої на підставі Звернення Президента України до Верховної Ради і схваленої українським парламентом. Саме це забезпечує Стратегії реалістичність, а також підтримку як політичних кіл, так і громадськості України, - зазначив Прем'єр-міністр Віктор Ющенко.

В свою чергу Президент Світового Банку висловив задоволення роботою Президента Л.Д Кучми і Уряду України. Він відзначив, що Світовий Банк готовий до довготермінової співпраці з нашою державою. На цьому етапі необхідно визначитись, яким чином Світовий Банк може допомогти Україні в її поступі до процвітання та демократії.

В ході зустрічі члени Уряду ознайомили делегацію Світового Банку з конкретними результатами економічного і соціального розвитку нашої держави за січень-вересень цього року. При цьому відзначалася позитивна динаміка роозвитку як в економіці в цілому, так і в більшості галузей. Ключовим питанням нинішнього етапу Прем'єр-міністр В.Ющенко назвав забезпечення успішності розбудови ринкових засад в економіці та здійснення структурних трансформацій.

Свідченням вірності обраного курсу стали, за словами Першого Віце-прем'єр-міністра Юрія Єханурова, показники зростання промислового виробництва за дев'ять місяців, які становлять 11,7%. Знаменним є той факт, що найбільше зростання спостерігається у харчовій, легкій, деревообробній промисловостях, які майже на 90% приватизовані. Завдання тепер полягає у тому, щоб домогтися сталого характеру зростання. Саме на це спрямована Програмна системна позика, надання якої передбачається Стратегією допомоги Україні Світового банку.

Окремо розглядалося питання успішного здійснення приватизації в Україні, зокрема реєстрації власності. При цьому наголошувалося, що Світовий Банк міг би відіграти вагомішу роль у цьому процесі, оскільки має великий досвід у цих питаннях. У цьому контексті, Президент СБ Дж.Вульфенсон висловив готовність розглянути можливість надання кредиту Україні для державного оформлення власності на землю.

В ході бесіди було відзначено зрушення, які відбулися в енергетичному секторі. Прем'єр-міністр України висловив подяку експертам Світового Банку, які внесли значний вклад у розробку ідеології реформування енергоринку, які були закріплені в доповненнях і змінах до Закону України про електроенергетику. Це дозволило досягти значного підвищення інкасації проплат за енергоресурси. Президент Світового Банку відзначив значний прогрес, який досягнуто в Україні за 2000 рік, практично в усіх галузях: від керівництва державою в широкому сенсі та налагодження взаємодії між Президентом, Урядом та Верховною Радою, до конкретних результатів економічного розвитку держави. На його погляд економічне зростання, збільшення промислового виробництва та проведення реформ в агропромисловому секторі, зміни в енергетиці, діяльність Пенсійного Фонду та поліпшення платіжного балансу є вагомими свідченнями ефективних зрушень, які не варто недооцінювати. Дж. Вульфенсон привітав керівництво України з цими здобутками.

Втім, на його думку, ще зарано говорити про докорінні зміни ситуації в Україні. Насамперед, треба прискорити темпи структурних реформ, щоб змінити ставлення до нашої держави за її межами, яке сформувалося за попередні роки. Адже якщо зрушення на краще всередині держави є очевидними, ззовні вони є менш помітними.

У цьому зв'язку Світовий Банк має намір продемонструвати свою підтримку Україні в її зусиллях. Президент СБ Дж.Вульфенсон відзначив, що Рада Директорів розгляне можливість надання чергового траншу в розмірі $70 млн. у рамках кредиту на підтримку вугільної промисловості не очікуючи поновлення кредитування МФВ за програмою розширеного фінансування (EEF).

В ході бесіди також було визначено ті проблеми, які залишаються на порядку денному співпраці між Україною і СБ - банківська, аграрна, бюджетна реформи, а також продовження політики відмови від негрошових форм розрахунків, активізація здійснення адміністративної реформи, поліпшення інвестиційного клімату та приватизація. В цьому контексті було відзначено, що ефективність амбітної програми приватизації на 2001 рік залежить від вирішення згаданих проблем. Президент СБ Дж.Вульфенсон, наголосив, що його візит знаменує новий рівень співпраці. Він висловив задоволення, що СБ може рекомендувати значне розширення фінансування України. Пріоритетним напрямком співпраці Світового Банку з Україною, за словами Вульфенсона, є не тільки економічний розвиток, а й вирішення соціальних питань. Зокрема, особливу увагу Банк приділятиме боротьбі зі СНІДом.
Инф. пресс-службы Кабинета Министров Украины.

Читайте також