Бюджетный процесс пошел

20.09.2000, 10:57

Приняв на заседании Кабинета Министров постановление об утверждении проекта бюджета-2001 и передав его 15 сентября в Верховную Раду, правительство дало официальный старт законодательного прохождения дистанции главного финансового документа государства на следующий год. (укр.)

Які ж головні параметри законопроекту та соціально-економічного розвитку держави на 2001 рік? Про них розповів на прес-конференції для вітчизняних та зарубіжних журналістів Міністр фінансів України Ігор Мітюков. За даними, які підготувало Міністерство економіки, валовий внутрішній продукт (ВВП) наступного року в реальному вимірі має зрости на 4 відсотки і скласти 190 мільярдів гривень. Середній курс національної валюти очікується на рівні 6,3 гривні за долар США, що на чотири десятих менше, ніж прогнозувалося раніше. Середньорічний рівень інфляції очікується в межах 19 відсотків, а показник індексу споживчих цін у грудні 2000 року до грудня 2001 року має скласти 15 відсотків.

За словами Міністра фінансів Ігоря Мітюкова, ці базові показники дають можливість обрахувати доходи зведеного бюджету держави на наступний рік на рівні 52 мільярдів гривень. З них близько 9 мільярдів очікується отримати від приватизації державного майна, чверть з яких повернеться у реальний сектор економіки у вигляді інвестиційних коштів для підтримання структурних зрушень у пріоритетних галузях. Видаткова частина зведеного бюджету має повністю забезпечуватися доходами і становитиме 49 мільярдів гривень. З них близько 6 мільярдів припадає на так званий спеціальний фонд, кошти до якого як зароблятимуть, так і витрачатимуть на своє поточне утримання бюджетні організації. Відповідно загальний фонд зведеного бюджету становитиме 43 мільярди гривень.

Якщо говорити про проектні показники держбюджету-2001, то його загальний фонд очікується на рівні 31 мільярда гривень. До 15 мільярдів 200 мільйонів гривень зросла видаткова частина місцевих бюджетів, що становить 35,6 відсотка до відповідних показників зведеного бюджету. За словами Ігоря Мітюкова, це є найвищим показником питомої ваги місцевих бюджетів у планових показниках за останні роки. Порівнюючи їх із обговореними попередніми проектними параметрами від 17 серпня, Міністр фінансів зазначив, що вони зросли на 2,5 мільярда. Їх збільшення відбулося насамперед за рахунок уточнення надходжень від трьох базових податків - податку на додану вартість, на прибуток підприємств та прибуткового податку з громадян. Аналіз даних за вісім місяців поточного року, процесів, які відбуваються у паливно-енергетичному комплексі, та прибутковості підприємств дає підстави сподіватися, що цей показник буде виконаний.

Міністр фінансів окремо зупинився на платежах від вітчизняного АПК, в якому відбувся процес реформування власності. У проект бюджету-2001 закладені платежі від фіксованого сільськогосподарського податку на рівні 150 мільйонів гривень, тоді як до останнього часу для сільських виробників щодо його сплати була запроваджена пільгова шкала оподаткування. Ці надходження уряд планує повністю передати у розпорядження місцевих бюджетів.

Особливістю бюджетного процесу наступного року Ігор Мітюков назвав ту обставину, що 25 відсотків доходів бюджету планується отримати від паливно-енергетичного комплексу у вигляді поточних податків та платежів, а також від проведення приватизації. Але цю суттєву відмінність від поточного бюджетного року потрібно буде підкріпити на рівні уряду додатковими рішеннями, які б забезпечили реальне гарантоване надходження грошей.

Продовжуючи аналізувати макропоказники проекту бюджету-2001, Міністр фінансів також зазначив, що показник зведеного бюджету вкладається у параметри бюджетної резолюції щодо перерозподілу і становить 28,2 відсотка від очікуваного ВВП. Він фактично відповідає показнику поточного року і є оптимальним для сучасного стану вітчизняної економіки.

Бюджетні видатки на наступний рік уряд планує збільшити на 3,9 мільярда гривень, з яких 1,1 мільярда припадає на перерозподіл сум видатків по тих чи інших бюджетних статтях, а 3,4 мільярда припадає на збільшення видатків соціального характеру. Тобто понад 90 відсотків усього приросту додаткових ресурсів бюджету у наступному році уряд планує спрямувати у соціальну сферу. Ці кошти мають піти насамперед на підвищення заробітної плати працівників соціально-культурної сфери, охорони здоров'я, освіти тощо. На вирішення цього завдання планується виділити 1,763 мільярда гривень, що дасть можливість збільшити в середньому на 25 відсотків посадові оклади бюджетних працівників цих галузей. Уряд розуміє, наголосив Ігор Мітюков, що це дуже скромна надбавка, але він розглядає це як перший крок у майбутніх заходах виконавчої влади по підвищенню оплати праці цих категорій населення. Дуже важливою, за словами Міністра фінансів, є і та обставина, що уряду вдалося знайти додатково 300 мільйонів на видатки пенсійного характеру, тобто на фінансування пенсій, що призначаються державою. Це дасть можливість повністю розмежувати пенсійні видатки держбюджету та Пенсійного фонду, який останніми роками часто-густо ніс на собі ці витрати. Розмежувавши ці бюджети, зауважив Ігор Мітюков, держава у наступному році матиме всі фінансові можливості, щоб розпочати процес пенсійної реформи.

Інформуючи журналістів про структуру податкових надходжень на наступний рік, Міністр фінансів наголосив, що до прийняття Податкового кодексу уряд не мав іншого шляху, як розробляти проект бюджету-2001 на існуючій податковій базі. Хоча саме наступний рік має стати визначальним для підготовки бюджету-2002 вже на новій податковій базі. Він також підкреслив, що побажання народних депутатів щодо перерозподілу видатків матимуть право на життя лише в межах перерозподілу коштів, а не їх додавання у видаткову частину бюджету. Уряд також закладає у сценарій нового бюджетного року відносини з міжнародними фінансовими організаціями і планує реалізовувати програми запозичень, але виходитиме насамперед з того, щоб не збільшувати їх розмір. Леонід Самсоненко.
Инф. газеты "Урядовий кур'єр".

Читайте також