Девять летчиков-космонавтов воспитало Черниговское высшее военное авиационное училище

04.08.2001, 10:42

Сегодня, 4 августа, Черниговское высшее военное авиационное училище отмечает 50-летие со дня своего создания. (укр.)

4 серпня до Чернігова прибудуть колишні та нинішні військові льотчики України та країн СНД. Вони відзначать п'ятдесяту річницю з часу заснування Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків імені Ленінського комсомолу.

Славні справи авіаторів-чернігівців почалися ще в довоєнний період. За наказом Наркома оборони СРСР від 6 листопада 1940 року почалося формування Чернігівської військової авіаційної школи пілотів, яке було завершено у 1941 році. Перші польоти з курсантами проводилися на літаках У-2, Ут-2, І-15.

З початком війни постало питання перебазування школи, і в липні 1941 року ЧВАШП було евакуйовано у місто Зерноград Ростовської області, де відбулося її об'єднання з Фастівською авіашколою. Наприкінці листопада 1941 року перебазовується в Туркменію, де з лютого 1942 року почався новий етап у навчально-бойовій підготовці. Курсантів навчали літати на Як-1 і Як-7б. За роки війни було підготовлено 2230 льотчиків-винищувачів. Чотирнадцять випускників удостоєно звання Героя Радянського Союзу.

У серпні 1945 року авіашколу переформували в авіаційне училище, та вже у липні 1946 року училище було розформоване. На початку 50-х років у зв'язку з загостренням міжнародної обстановки радянський уряд вживає заходів для посилення обороноздатності держави. Рішенням керівництва було створено кілька нових військових навчальних закладів, серед яких і 57-е військове училище льотчиків ВПС. Місцем дислокації було визначено міста Чернігів та Городня. З цього моменту почався період комплектування навчальних авіаційних полків літаками Як-18, Як-11, По-2, Лі-2. Серед перших 507 курсантів був і сержант Андріян Ніколаєв, зараз - відомий льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу.

Так народилося нове училище військових льотчиків, яке одним із перших у ВПС СРСР отримало завдання готувати льотчиків-винищувачів на реактивних літаках. Наприкінці 1959 року училище переформовується у Чернігівське ВВАУЛ з 4-річним терміном навчання. 30 листопада 1995 року в ході реформування системи військової освіти Міністерства оборони України Чернігівське ВВАУЛ переформували в навчальний полк Харківського інституту ВПС України.

Дев'ять вихованців училища стали льотчиками-космонавтами, серед них і перший космонавт незалежної України генерал-майор Леонід Каденюк. Звання Героя України першим удостоєний випускник училища заслужений льотчик-випробувач Олександр Галуненко. Серед випускників училища - генерал армії Анатолій Корнуков - головнокомандувач ВПС Росії, начальник штабу - перший заступник командувача ВПС України генерал-лейтенант Любомир Петрів, заступник начальника бойової підготовки командування ВПС України генерал-майор Володимир Алєксєєв, командувач авіаційного корпусу ВПС України генерал-лейтенант Олександр Каневський.
Инф. пресс-службы Министерства обороны Украины.

Читайте також