По итогам Шестого совместного заседания Комитета Украина-Европейский Союз, состоявшегося 11 декабря в Киеве, был подписан Позиционный документ относительно возможных изменений в отношениях Украины со странами-кандидатами на вступление в ЕС в связи с его расширением. (укр.)
В документі, зокрема, йдеться, що Україна розглядає розширення Європейського Союзу, як важливий чинник, що має стратегічне значення для майбутнього Європи і, водночас, збільшує можливості співробітництва між Україною та ЄС.
Сторони погодилися, що процес розширення неминуче супроводжуватиметься істотними змінами в структурі та механізмі діяльності ЄС, що матиме значні наслідки як для світового господарства в цілому, так і для держав-сусідів ЄС, зокрема України.
За словами Валерія Хорошковського, міністра економіки та з питань європейської інтеграції України, з точки зору України, розширення ЄС матиме в цілому позитивний вплив для нашої країни у середньостроковій та довгостроковій перспективах.
В Позиційному документі, зокрема говориться, що пряме сусідство з ЄС буде сприяти:
у політико-безпековому вимірі:
- посиленню ролі України для ЄС, зокрема, в сфері спільної зовнішньої і оборонної політики ЄС;
- динамічному перегляду та розвитку чинної договірно-правової бази відносин Україна-ЄС (включаючи можливість трансформації УПС в угоду про асоціацію);
- підвищенню зацікавленості ЄС у посиленні режиму безпеки кордонів України по всьому периметру та зміцненні ролі України як контрибутора регіональної стабільності, особливо в контексті вирішення Придністровської проблеми.
- в соціально-економічному вимірі після розширення:
- ЄС буде зацікавлений в стабільній, заможній та екологічно безпечній Україні;
- ЄС стане найбільш значним ринком збуту українських товарів та джерелом зростання та розширення спектру українського імпорту. Загальне зниження середньозваженого тарифу, а також введення єдиної системи торгових правил та адміністративних процедур в результаті розширення ЄС матиме позитивну роль для українських експортерів;
- будуть створені максимально сприятливі умови для інтеграції українських енергетичних, транспортних та телекомунікаційних мереж в загальноєвропейську інфраструктуру;
- безпосереднє сусідство з ЄС сприятиме більш активному запровадженню в Україні європейських норм і стандартів у всіх сферах життєдіяльності суспільства;
- Україна отримає вигоду від розповсюдження на нових країн-членів ЄС Генералізованої системи преференцій ЄС;
- очікується позитивний вплив на розвиток прикордонних регіонів України, приток до них іноземних інвестицій та розбудова транспортної інфраструктури.
По материалам пресс-службы Кабинета Министров Украины.