В Украине готовятся к SARS

13.05.2003, 18:49

Министерство здравоохранения Украины изучает возможности диагостировани атипичной пневмонии в лабораториях страны. (укр.)

Сьогодні існує 3 методи, котрі застосовуються при діагностиці "нетипової пневмонії": метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЦР); метод імуноферментного аналізу (ІФА), коли визначають антитіла, котрі виробляться організмом у відповідь на вірус; ізоляція вірусу на культурі клітин.

Ці методи застосовуються для діагностики багатьох інфекційних захворювань. Для проведення вище визначених методів діагностики Україна має лабораторії з сучасним обладнання та освічених фахівців. Проблемою є наявність діагностикума, тобто самих діагностичних тестів для визначення SARS. Ця проблема зараз опрацьовується.

Робота МОЗ України ведеться у двох напрямках. По-перше, триває співпраця з Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Була отримана інформація щодо надання діагностичних тестів виявлення SARS від ВООЗ. Для отримування тестів потрібно визначити 3 лабораторії, які будуть проводити тестування. Лабораторії було визначено (1 - в Одесі, 2 - Києві), і дані по цим закладам було направлено до ВООЗ. Після тестування визначених лабораторій, яке проведе Всесвітня організація охорони здоров'я, діагностичні тести на SARS будуть надаватися безпосередньо до цих лабораторій.

Окрім цього, Міністерством охорони здоров'я ведеться співпраця з вітчизняними науковцями, які володіють усіма методами сучасного діагностування та пропонують свою допомогу у вирішенні проблеми діагностики SARS. Але отримані попередні пропозиції потребують уточнення, необхідно з'ясувати можливості науковців, наявність лабораторій, обладнання тощо.

Після публікації у газеті "Дзеркало тижня", де стверджувалося, що вчені Інституту молекулярної біології та генетики розробили тести для діагностики SARS, МОЗ України направив до вище означеного Інституту офіційний запит, на який щоправда відповідь поки що отримана не була. Про готовність надати тести для виявлення SARS заявляли також Інститут фізіології та інші заклади. Міністерство охорони здоров'я України готове до співробітництва, але спочатку треба з'ясувати реальні можливості того чи іншого закладу. А саме, яку кількість населення заклад може обслідувати (при наймі, можна буде обслідувати усіх осіб, що перетинають державний кордон), чи мають лікарі достатній потенціал лабораторій, яке їм потрібне обладнання тощо.

Таким чином питання можливостей лабораторної діагностики SARS В Україні вивчається, і найближчим часом буде вирішено. Поки що у випадках підозри на атипову пневмонію (в Україні зафіксовано один такий випадок, але підозра на SARS була скасована) діагноз ставиться на основі клінічної картини, епіданамнезу, лабораторних досліджень крові, сечовини та ін. Згідно з рекомендаціями ВООЗ щодо діагностики при типових ознаках SARS (висока температура, ускладнене дихання, кашель) діагностування йдеться методом виключення, тобто якщо за даними лабораторних досліджень виявляється збудник, що викликає захворювання з симптомами, які є у хворого, підозра на SARS у хворого скасовується.
По материалам пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.

Читайте також