В Украине создана Национальная обсерватория контроля за наркотиками и алкоголем, сообщил министр здравоохранения Украины Юрий Поляченко во время рабочей поездки в наркологическую клиническую больницу "Социотерапия". (укр.)
"Наркотична і алкогольна залежність в Україні, перш за все, питанням соціального характеру. Медики мають справу тільки з наслідками, а проблема лежить не в медичній площині, а в площині соціального і суспільного буття нації. Для контролю за ситуацією в Україні необхідний системний моніторинг алкогольних і наркотичних проблем. Він можливий тільки за умови запровадження системи науково-обгрунтованого епідеміологічного контролю і постійної оцінки ситуації за допомогою міжнародно - визнаних індикаторів. З цією метою і створюється Обсерваторія", - зазначив Поляченко.
Результати аналізу соціальних, медичних, епідеміологічних показників та показників пропозиції на ринку наркотиків дає можливість визначати динаміку і тенденції зловживання наркотичними засобами і психотропними речовинами та ідентифікувати групи ризику, що дозволить оперативно реагувати на загрози, що виникають.
Практично до 2006 року була проблема - відсутність чіткого моніторингу за проблемою. За весь час проведене лише одне епідеміологічне дослідження щодо кількості ін'єкційних споживачів наркотиків. Результати дослідження в Україні - щонайменше 560 тисяч таких осіб.
Епідеміологічні дослідження щодо розповсюдженості алкогольних проблем в Україні не проводились взагалі.
Проводиться тільки облік зареєстрованих осіб з алкогольними проблемами сьогодні це понад 650 тисяч осіб. Близько 85% з них - у вiцi вiд 25 до 55 років, співвідношення чоловіків до жінок 1:8 (1 жінка з алкогольними проблемами на 8 чоловіків).
Якщо говорити про дані медичної реєстрації, то "наркологічний облік" не може відображати повну картину розповсюдженості наркологічних проблем, оскільки реєструє тільки тих осіб, які звертаються за медичною наркологічною допомогою. За даними Міністерства охорони здоров'я України кількість осіб з наркотичними проблемами - 116988. Наркозалежних, що перебувають на диспансерному наркологічному обліку, 84325 осіб (179,03 на 100 тисяч населення, 117,73 з яких - чоловіки, 61,3 - жінки ). Ще 32663 особи (69,35 на 100 тисяч населення) перебували на профілактичному наркологічному обліку.
Найбільша кількість наркозалежних зареєстрована у Дніпропетровській, Одеській, Донецькій областях та в м. Києві. Рівень розповсюдженості вживання наркотичних речовин на півдні та сході України вищий ніж на заході.
Основна функція Обсерваторії - роль центру збору, аналізу та розповсюдження інформації не конфіденційного характеру щодо наркотиків та алкоголю в країні.
Система моніторингу в перспективі дасть можливість порівнювати ситуацію щодо наркотиків та алкоголю в Україні з показниками, загальноприйнятими в ЄС.
Основні критерії роботи Обсерваторії:
збір, обробка та аналіз аналітичної, епідеміологічної, статистичної інформації з питань наркотиків та алкоголю, отриманої від державних та неурядових організацій; проведення досліджень;
розповсюдження та обмін інформацією щодо наркотичної та алкогольної ситуації на національному, місцевому та міжнародному рівні;
підготовка "Національного річного звіту" щодо наркотичної та алкогольної ситуації Україні відповідно до міжнародних вимог та розповсюдження його на місцевому, національному та міжнародному рівні.
По материалам пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.