04.02.2008, 14:15
Внедрение в Украине новой государственной политики в борьбе с онкозаболеваниями – задание Национального института рака. (укр.)Онкологічні захворювання - одна найсерйозніших загроз людства. Щороку у світі злоякісні пухлини та лейкози діагностують у більш як 160 тис. дітей, близько 90 тис. з них помирають. Боротьба з онкологічними захворюваннями є складною соціальною проблемою, однак, як підтверджує медицина, вплинути на зменшення захворюваності та смертності від раку можна.
В Україні захворюваність і смертність від раку постійно зростають у зв'язку з несприятливою екологічною ситуацією, наслідками Чорнобильської катастрофи та значним постарінням населення, що призводить до значимих соціально-економічних втрат держави. Серед причин смертності та інвалідизації населення онкологічні захворювання посідають друге місце (після серцево-судинних), а частка онкохворих залишається неприпустимо високою. Це зумовлено як підвищенням рівня захворюваності, так і поліпшенням діагностики цієї патології. Спостерігається щорічне збільшення кількості хворих з уперше встановленим діагнозом злоякісного новоутворення, особливо серед осіб молодого віку. Однією з найбільших проблем є несвоєчасне, пізнє виявлення онкологічних захворювань.
Водночас, останні роки характеризуються певним прогресом у розробці та впровадженні різних методів діагностики та лікування хворих як з первинними, так і з рецидивними злоякісними новоутвореннями. Успіхи біотехнології, молекулярної біології, біохімії, інших сумісних з онкологією дисциплін дали можливість отримати нові обнадійливі дані у боротьбі з раком.
Нинішній рівень допомоги онкохворим в Україні не відповідає реальним потребам. Першим кроком у реформуванні онкологічної служби є вдосконалення її структури. Передусім рівень, зокрема, столичної онкологічної служби повинен бути доступним усьому населенню України.
У державі створено Національний інститут раку як головну державну науково-дослідну, лікувально-профілактичну та організаційно-методичну установу у сфері боротьби з онкологічними захворюваннями. Установа структурно об’єднала науково-дослідні інститути, міжрегіональні онкологічні науково-практичні центри, регіональні онкологічні диспансери, онкологічні кабінети та відділення. Іститут курируватиме роботу як наукових закладів (кожен з яких працюватиме над розв'язанням однієї конкретної проблеми), так і реалізацію державних коштів (раціональне їх використання), які виділяються на онкологічних хворих.
Створення вертикалі в онкологічній службі дозволить забезпечити планове лікування онкологічних хворих лише в спеціалізованих лікувальних закладах та максимальну доступність високоспеціалізованої онкологічної медичної допомоги населенню держави. Крім цього, розробляється єдина політика забезпечення онкологічних хворих необхідними протипухлинними препаратами. Детальне визначення кількості онкологічних хворих по регіонах дозволить визначити їх реальні потреби в протипухлинних препаратах, що приведе до фінансування не онкологічних закладів, а забезпечення конкретних хворих у найнеобхіднішому лікуванні за державні кошти.
Планується суттєво зміцнити матеріально-технічну базу закладів сучасним устаткуванням. Слід зазначити, що дороговартісне обладнання в європейських онкологічних центрах працює цілодобово і навантаження на нього є у декілька разів більшим, ніж в Україні.
Найперспективнішим шляхом організації боротьби з онкологічними захворюваннями у всьому світі вважають створення і реалізацію на практиці національних протиракових програм. Прийнята "Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями на 2007 – 2016 роки" - це радикальний підхід щодо їх профілактики та лікування. Виконання нової програми дасть можливість знизити рівень летальності до року на 20% і рівень смертності - на 20%.
Для цього розроблено низку важливих заходів, починаючи з первинної і вторинної профілактики захворювання, популяризації знань про рак серед населення. При всій серйозності захворювання світова медицина стверджує, що кожного другого хворого на рак можна вилікувати. Тому, перш за все, необхідно зруйнувати стереотип щодо безповоротності і фатальності онкозахворювання, який нині побутує.
• В Україні кожного року виявляється близько 160 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень.
• Сьогодні в нашій державі проживає більше 800 тисяч людей, які в той чи інший час перенесли онкологічне захворювання.
• Україні щорічно реєструється близько 1000 нових випадків пухлин і лейкозів у дітей віком до 14 років, що становить 10-12 хворих на 100 тис. дитячого населення.
• Майже 90 тисяч жителів України щорічно помирають від раку, при чому 35 відсотків з них - особи працездатного віку. У структурі смертності дітей до 14 років онкологічні захворювання посідають п'яте місце.
• Через запізнілу діагностику, залишається високим відсоток (до 36 % за окремими локалізаціями) онкохворих, які помирають протягом першого року після встановлення діагнозу. У розвинених країнах світу цей показник не перевищує 30 %.
• Проте, в Україні вперше за останні роки намітилась позитивна тенденція до зменшення показника смертності від злоякісних онкологічних захворювань: з 189 у 2002 році до 182 осіб на 100 тис. населення у 2006 році. Спостерігається зменшення показника летальності до року серед вперше зареєстрованих хворих - з 36 % у 2002 році до 32 % у 2006 році.
4 лютого за рішенням Міжнародного протиракового союзу відзначається Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями. Цього року від проходить під девізом "Важливо зберегти життя моєї дитини".
Міжнародні принципі протиракової боротьби задекларовані у Паризькій хартії, прийнятій у 2000 році на Всесвітньому саміті боротьби з раком. Україна офіційно приєдналася до неї 26 березня 2007 року, ставши 33-ю державою-учасником всесвітнього руху проти раку. Це говорить про визнання міжнародним співтовариством високого рівня розвитку онкології в Україні.
У Паризькій хартії пролунав заклик до створення міцного союзу дослідників, лікарів, пацієнтів, урядів, представників промисловості та ЗМІ для боротьби із злоякісними новоутвореннями, підтримки хворих та їх родин.
Инф. пресс-службы Министерства здравоохранения Украины.