14-18 июня в Судаке состоялась XIII конференция ИнАУ и ДП "UA-IX" "Интернет в Украине: пути дальнейшего развития", собравшая более 120 участников-представителей различных сегментов ИКТ-рынка. Наиболее актуальному вопросу - дальнейшему развитию Украинской Сети обмена трафиком была посвящена основная часть выступлений, дискуссий и обсуждений (укр.).
Загалом, робота заходу розпочалась із прес-конференції, яку відкрила Член Правління ІнАУ Елліна Шнурко-Табакова. Вона закликала представників ЗМІ, які приїхали на конференцію, до конструктивної праці та окреслила подальшу роботу. Зі свого боку, представників ЗМІ цікавили питання поточної діяльності Інтернет Асоціації України та перспектив розвитку UA-IX. Та все по черзі.
Світле майбутнє UA-IX
Наскрізною темою дискусій та зустрічей стало обговорення кроків з реалізації стратегії розвитку ДП "Українська мережа обміну трафіком" (UA-IX). Розпочав дискусію Член Правління ІнАУ Сергій Одинець. Він окреслив місію, бачення та стратегії розвитку ДП "УкрМОТ", прийняті на останньому XV З’їзді ІнАУ 30 травня 2012 року, а також зупинився на низці заходах, які має здійснити Правління Асоціації в рамках їх подальшої реалізації. С. Одинець оприлюднив рішення Правління ІнАУ стосовно закупівлі двох комплектів обладнання Extreme Networks BlackDiamond X8, що знімає існуючі технічні обмеження для подальшого розвитку UA-IX на кілька років вперед. Відповідаючи на актуальні запитання учасників дискусій, члени Правління ІнАУ вкотре підтвердили, що в UA-IX будуть збережені діюче здавна правило «все – всім» та поточний рівень цін на послуги Мережі.
Директор з розвитку ДП "УкрМОТ" Вадим Гарбуз, що був призначений на цю посаду кілька днів перед початком конференції, підбив підсумки минулого року, стан справ сьогодення та плани щодо модернізації Мережі та перспективи впровадження нових сервісів в мережі UA-IX. Дискусія щодо нових сервісів велась переважно в площині обговорення технічних деталей.
Щодо перспектив та бачення місця UA-IX серед європейських точок обміну трафіком, Вадим Гарбуз переконаний, що до 2014 року UA-IX має вийти на третє місце за обсягом трафіку серед вісімки європейських лідерів.
Подальші доповіді представників компаній "Нетвелл", Extreme Networks, "Айті Бізнес Солюшн" та D-Link були присвячені новим технологіям та рішенням в сегменті обладнання для телекомунікаційних мереж.
ІнАУ на варті громадського контролю в телеком-сфері
Другий день XIII Конференції ІнАУ і ДП "UA-IX" "Інтернет в Україні: шляхи подальшого розвитку" розпочався круглим столом "Інструменти взаємодії держави і бізнесу в сфері інформаційно-комунікаційних технологій". Можливості Громадських рад при органах виконавчої влади та недоліки у їх роботі окреслила у своєму виступі Член Правління ІнАУ Елліна Шнурко-Табакова на тему "Громадські ради як інструмент взаємодії держави і бізнесу в сфері ІКТ".
Актуальні питання в галузі зв’язку і сфері телекомунікацій з позиції безпеки були озвучені Сергієм Казьміруком з охоронно-детективного агентства "Безпека-Сервіс". Зокрема, у своїй доповіді він акцентував увагу присутніх на шляхах протидії крадіжкам обладнання, пошкодженню кабелів тощо.
Жорсткої критиці з боку представників інтернет-спільноти зазнав нещодавно прийнятий НКРЗІ за основу проект документу "Правила здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг доступу до мережі Інтернет та/або послуг у мережі Інтернет". Цій темі присвятив свій виступ Віталій Зубок (Інформаційний центр "Електронні вісті"), який зупинився на численних протиріччях проекту документа із Законом України «Про телекомунікації» й висловив консолідовану думку ІКТ-бізнесу щодо необхідності доопрацювати відповідний документ.
Член Правління ІнАУ Андрій Нагорнюк присвятив свій виступ рекомендаціям з відпрацювання запитів правоохоронних органів у сфері протидії кіберзлочинності. Під час його виступу виникла дискусія щодо механізмів перевірки істинності запитів.
На практичних аспектах забезпечення вимог законодавства при проведенні перевірок ліценціата радіочастот уповноваженими представниками НКРЗІ зупинився у своїй доповіді Член Правління ІнАУ Олександр Федієнко, Голова Комітету ІнАУ з питань радіотехнологій. Зокрема, він відзначив, що "Порядок здійснення державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом у смугах частот загального користування" та "Порядок здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій" фактично є "мертвими", оскільки через свою неузгодженість із профільним законодавством унеможливлюють своє застосування. "Саме через це створений при НКРЗІ Департамент державного нагляду, його посадові особи, як уповноважені НКРЗІ під час перевірки повинні керуватися виключно нормами, прописаними у законах", - підсумував О. Федієнко.
Навколо контенту
Створення необхідних умов для сталого розвитку вітчизняного ТV-контенту в Інтернеті жваво обговорювали учасники конференції під час роботи однойменного круглого столу. Зокрема, про необхідність законодавчих змін в сфері телебачення і радіомовлення йшлось в доповіді Костянтина Грицака, директора асоціації "Телекомунікаційна палата України".
Зацікавленість учасників викликала презентація першої Української медійної платформи легального контенту, яка включає в себе низку інтернет-сервісів, у тому числі IPTV (онлайн телебачення), VOD (відео за запитом), а також різні онлайн-додатки та програми з підтримкою популярних соціальних мереж. Саме про це йшла мова у доповіді Ігоря Ковальова, віце-президента компанії Dune HD з маркетингу.
Проблемам юридичного забезпечення сталого розвитку вітчизняного і інтернет-контенту присвятив свою доповідь Голова Юридичного комітету ІнАУ Олександр Мамуня. У своєму виступі він зупинився на найбільш розповсюджений об’єктах «контентних» порушень та запропонував інструменти мінімізації можливих ризиків.
Щодо необхідності технологічних новацій в доменній сфері акцентував увагу присутніх Дмитро Кохманюк, адміністратор домену .UA. Також він запинився на проблемах впровадження IPv6.
Завершальним виступом в ході роботи другого круглого столу став виступ Голови Правління ІнАУ Сергія Бойко. Він охарактеризував сучасний етап розвитку ІКТ-ринку як період прискорення процесу конвергенції сервісів і бізнесу та зазначив, що на цьому етапі тиск держави та регуляторних органів на суб’єктів господарювання, а також рівень конкуренції буде посилюватися. "Тому відстоювання інтересів ІКТ-ринку з боку ІнАУ стає важливим інструментом захисту індустрії", – переконаний Ю. Бойко.
Конференція завершилась семінаром на тему "Методи оцінки ІТ- та телеком-бізнесу. Способи збільшення вартості компаній". У доповіді Виконавчого директора ІнАУ Володимира Куковського "Український сегмент Інтернету: показники розвитку" були проаналізовані методи досліджень різних сегментів інтернет-ринку України, які виконуються ІнАУ або на замовлення Асоціації. Завершальна доповідь Голови Правління ІнАУ Сергія Бойко "Сучасні методи оцінки бізнесу і збільшення вартості бізнесу в телекомунікаціях" присвячувалась теоретичним та практичним аспектам оцінки компаній.
Резолюція конференції
За підсумками Конференції була прийнята Резолюція, яка визначила основні напрями подальшої роботи ІнАУ.
Зокрема, у документі визначено один із пріоритетів діяльності у сфері регуляторної політики – забезпечення захисту інтересів учасників ринку телекомунікацій від намагань з боку окремих представників державних органів у супереч задекларованому курсу держави на зменшення адміністративного тиску та у супереч завданням, сформованим у Дорученні Президента України від 21.03.2012 р. "Щодо запровадження новітніх технологій у сфері телекомунікацій, які відповідають міжнародним стандартам, забезпечення права вільного доступу громадян до мережі Інтернет".
Правлінню ІнАУ рекомендовано створити і підтримувати перелік найбільш безглуздих нормативних актів та законопроектів та їх авторів, регулярно оприлюднювати інформацію щодо посадових осіб, які стримують розвиток інформаційного суспільства в Україні шляхом створення шкідливих нормативних актів.
Докласти зусиль до забезпечення чіткого виконання з боку державних органів вимог нормативних актів щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, яка врегульовує питання організації і проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики органами виконавчої влади.
З огляду на необхідність забезпечення в Україні плюралізму інформації в діяльності аудіовізуальних ЗМІ та послідовної імплементації положень ст. 10 ЕКПЧ відносно свободи вираження думок підтримати прийняття нової редакції Закону України «Про телебачення та радіомовлення», при цьому ключовими вважати такі принципи, на яких має спиратися сучасне регулювання в сфері надання медіапослуг: технологічна нейтральність, законність та прозорість процедур діяльності національного медіа-регулятора, прозорість інформації про власність на аудіовізуальні ЗМІ, спрощення регулювання діяльності і усунення зайвих адміністративних бар’єрів, в т.ч. зменшення видів діяльності, які підлягають ліцензуванню. Експертам ІнАУ продовжити роботу у складі Робочої групи Комітету ВР України з питань свободи слова і інформації з розробки нової редакції Закону України «Про телебачення та радіомовлення».
Опрацювати комплекс заходів щодо забезпечення впровадження нових інтернет-технологій, зокрема інтернет-протоколу IPv6, розширення системи доменних імен для безпеки DNSSEC, системи доменних імена на міжнародних алфавітах IDN задля недопущення відставання вітчизняних компаній на фоні глобалізованого світу. З цією метою підтримати відповідні державні програми у сфері освіти, зміну вимог до державних закупівель, податкові пільги для інноваційних компаній, консультації з міжнародною участю для модернізації законодавства с сфері ІКТ, прийняти в Україні хоча в одну конференцію RIPE, ICANN або ITU в 2013-2014 рр.
З метою підвищення ефективності взаємодії операторів/провайдерів телекомунікацій з правоохоронними органами у справі протидії кіберзлочинності та забезпечення безпечнішого Інтернету завершити роботу з підготовки відповідних методичних інструкцій. У сфері нормативного врегулювання положень щодо недопущення незаконних вилучень обладнання та порушень прав третіх осіб необхідне впровадження тез рекомендацій Ради Європи щодо "Керівних принципів співробітництва між правоохоронними органами та постачальниками послуг мережі Інтернет проти кіберзлочинності", тез Директиви 2000/31/ЄС Європейського парламенту та Ради "Про деякі правові аспекти інформаційних послуг"), внесення відповідних змін до ст. 301 Кримінального кодексу України.
Посилити взаємодію з органами законодавчої та виконавчої влади щодо зваженого підходу при впровадженні законодавчих новацій в галузі авторського права та суміжних прав стосовно інтернет-контенту та використання кращого світового досвіду у цій сфері щодо застосування виключно судових механізмів блокування інтернет-контенту.
Повний текст документу Резолюції, презентації доповідей та інші матеріали Конференції можна отримати за адресою http://www.inau.org.ua/13conf.phtml. Фотогалерея: http://www.inau.org.ua/150.4255.0.0.1.0.phtml
Генеральним спонсором конференції виступила компанія Extreme Networks, технологічним спонсором - «Айті Бізнес Солюшн». Спонсори конференції: компанії D-Link, «Нетвелл», Dune HD, партнери: компанії «Ай Ті Сістемз», «АйСіЛайн», «Охоронно-детективне агентство «Безпека-Сервіс»», Телекомунікаційної групи Vega. Генеральний інформаційний партнер: «Укрнет», інформаційні партнери: газета «День», Газета «ДК Зв’язок», журнали «Телеком. Коммуникации и сети», «Wireless Ukraine», проекти hi-Tech.ua, InfoStream, IT Expert.
По материалам пресс-релиза.