ЗЕРНОВОЙ РЫНОК УКРАИНЫ НЕ БУДЕТ ИМЕТЬ ОГРАНИЧЕНИЙ

27.07.2000, 11:23

Принятые правительством постановления по совершенствованию рынка зерна Украины, направленные на защиту аграрного производителя и инвестора, не означают отхода от рыночных принципов к административным ограничениям. (укр.)

У цьому має переконатися експертна група українських та зарубіжних фахівців, яку створено за підсумками зустрічі (25 липня) Прем'єр-міністра Віктора Ющенка з послом США в Україні Стівеном Пайфером, постійним представником МВФ Анрі Геск'єром і головою представництва Світового банку Грегорі Єджейчаком. Глави цих місій повідомили Прем'єр-міністру, що вони розуміють всю складність проблем сільського господарства України.

Разом з тим, вони висловили стурбованість тим, що окремі положення рішень Уряду, прийнятих на виконання Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо стимулювання виробництва та розвитку ринку зерна", на їх погляд, не співпадають з ринковими принципами. Йдеться, зокрема, про закупки зерна для регіональних потреб, які вони вважають поверненням до системи "державних замовлень", на підставі якої будуть чинитися перешкоди для ринкового руху зерна. Крім того, надання ДАК "Хліб України" статусу державного агента щодо заставних закупок зерна може породити монопольні прояви на ринку.

Віктор Ющенко та присутні на зустрічі керівники Уряду дали високим гостям чіткі роз'яснення щодо прийнятих постанов, які не означають порушень ринкових норм. У цих рішеннях найперше враховано гіркий досвід минулого року, коли при валовому зборі зерна у 24,6 млн. тонн, з країни за спекулятивними цінами було вивезено понад 6,5 млн. тонн якісного збіжжя. Причина була в тому, що селяни через брак обігових коштів змушені були ще в ході жнив продавати зерно посередникам за безцінь, щоб розплатитися за пальне та інші ресурси. В державі на той час не склалися надійні біржові механізми зернового ринку та кредитування селян. Через це хлібороби втратили на минулорічному врожаєві щонайменше 2,5 млрд. гривень. А Україні довелося імпортувати для виготовлення хлібопродуктів 350 тис. тонн зерна вже за вищими цінами.

Тому введений за досвідом розвинених країн механізм заставних закупок зерна має гарантувати виробників від сезонних та кон'юнктурних коливань цін. Заставні закупки дають селянину можливість розпорядитися своїм зерном у найвигідніші ринкові періоди, гарантують йому прибуток, отримання обігових коштів.

ДАК "Хліб України" не стане монополістом у заставних закупках, оскільки їх також проводитимуть й приватизовані елеватори, яких в Україні переважна більшість. Тож у хліборобів буде можливість вибрати вигідніші й кращі умови зберігання зерна. Досвід минулого року показав також, що Україні слід мати ринкові механізми відстеження руху за зерновими потоками через аграрні біржі, як то робиться, наприклад, в Канаді.

Тому небезпідставним є рішення Уряду щодо реєстрації експортних контрактів на зерно на всіх 24 аграрних біржах. В цілому, враховуючи, що аграрний ринок в Україні лише складається, прийняті Урядом рішення спрямовані на створення найкращих умов для виробників та інвесторів, проти спекулятивних операцій.

На зустрічі домовлено, що можливі окремі методологічні неузгодженості у прийнятих та підготовлюваних постановах Уряду щодо розвитку ринку зерна в Україні будуть обговорені українськими та зарубіжними експертами. Група їх почне працювати вже сьогодні в Міністерстві аграрної політики. Инф. пресс-службы Кабинета Министров Украины.

Читайте також