Эпицентром театральной жизни Украины на неделю станет Кировоградская область, где состоится XXX Всеукраинский праздник театрального искусства "Вересневі самоцвіти". (укр.)
Епіцентром театрального життя України на тиждень стане Кіровоградщина - колиска корифеїв українського театру. З 23 по 30 вересня в театральному серці Кіровоградщини пульсуватиме ХХХ Всеукраїнське свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", яке було започатковане у вересні 1970 року з нагоди святкування 125-ї річниці від дня народження І.К.Карпенка-Карого.
Саме з Кіровоградом (Єлисаветградом) тісно пов'язане творче життя талановитої сім'ї Тобілевичів, яка стала відома в українській культурі під славнозвісними іменами - Іван Карпенко-Карий, Микола Садовський, Панас Саксаганський та Марія Садовська-Барілотті. Присвятивши своє життя становленню та розвитку українського сценічного мистецтва, корифеї дали початок професійному театру в Україні. Театр корифеїв протягом кількох десятиріч зазнавав еволюції. Почавши з "натуральної школи" у сценічному мистецтві, корифеї з часом піднялися до високого рівня художнього узагальнення образу, до опанування методу переживання і удавання, до технічної досконалості актора.
На межі тисячоліть свято "Вересневі самоцвіти" на Кіровоградщині, яке за тридцять років стало традиційним і набуло статусу республіканського, обіцяє перерости з справи "місцевого патріотизму" у патріотичну справу театральної громадськості України, і спробувати побачити та проаналізувати життя класичної спадщини на сучасній українській сцені у всіх аспектах. Крім провідних професійних театрів, таких як Львівський театр ім. М.Заньковецької, Київський театр ім. І.Франка, Харківський театр ім. Т.Шевченка, Тернопільський театр ім. Т.Шевченка, Київський театр драми і комедії, гастролі яких передбачено в рамках свята, свої мистецькі пошуки продемонструють театри-студії, молодіжні, навчальні та аматорські театри за п'єсами драматургів-корифеїв. Також відбудеться науково-практична конференція, де прозвучать доповіді провідних істориків театру, театрознавців, критиків на тему: "Корифеї - предтечі українського театрального авангарду?".
Отже, театральне свято під гаслом "Хутір Надія - колиска театральних надій України", відкриття якого відбудеться на території Заповідника-музею Івана Карпенка-Карого, зробить чергову спробу осягнути значення класичної спадщини для майбуття. Олександр Гайдук.
Инф. газеты "Україна молода".