Украина готова к активному сотрудничеству в инновационной сфере со всеми государствами-участниками СНД с целью создания и увеличения выпуска конкурентоспособной высокотехнологической продукции, заявил Премьер-министр Украины Анатолий Кинах на открытии пятого Петербургского экономического форума, который проходит под девизом "XXI век: инновационное развитие во благо человека". (укр.)
Перший серйозний крок у цьому напрямку - прийняття Концепції міждержавної інноваційної політики держав-учасниць СНД на період до 2005 року, проект якої розглядатиметься на черговому засіданні Економічної ради Співдружності в червні нинішнього року. Йде в минуле ера романтизму, відзначив у своєму виступі Анатолій Кінах, натомість приходить ера прагматизму, збудована на національних пріоритетах і ринкових підходах. Разом з тим, він підкреслив необхідність спільного пошуку шляхів вирішення проблем, спільних для держав Співдружності. Основним постулатом для України, підкреслив голова ураїнського уряду, є "збереження зв'язків, що історично склалися, надання їм нового змісту на принципах взаємозацікавленості та рівноправного співробітництва". Це, на його думку, дозволить всім країнам СНД зберегти традиційні ринки збуту та виробництва. Він закликав подолати надмірну політизованість та декларативність, які заважають економічному співробітництву. Таку співпрацю Прем'єр-міністр України вважає пріоритетною, а першочерговим завданням учасників форуму вбачає створення найбільш сприятливого режиму в торгівлі на основі формування зони вільної торгівлі.
Другим завданням, пріоритетність якого обумовлена сучасними світовими процесами, Анатолій Кінах назвав органічне входження і визначення місця України у світовому ринку та, зокрема, в Європейській спільноті. Він відзначив важливість проведення погодженої інноваційної політики в рамках СНД, забезпечення просування нової або поліпшеної продукції на ринки збуту. За словами Прем'єра, за останні п'ять місяців економіка України демонструє ріст промислового виробництва майже на 19%. Проте, сказав він, "нас вкрай непокоять питання структурного реформування економіки та промислового виробництва". За статистичними даними, нині 60% українського експорту припадає на сировинні галузі та на галузі з невисоким рівнем обробки продукції. В зв'язку з цим, найбільш перспективною, на його погляд, є модель інноваційного розвитку, спрямована на розвиток активного міждержавного співробітництва. Найважливішим елементом сучасної інноваційної політики є створення привабливого інвестиційного клімату для вкладення інвестицій в інноваційне підприємництво, орієнтоване на високотехнологічну продукцію. Провідним напрямком в цій сфері залишається міждержавний технологічний трансфер. Світовий ринок технологій дуже місткий, відзначив Анатолій Кінах: тільки минулого року загальний обсяг світових платежів за ліцензійними угодами склав близько $110 мільярдів. На жаль, зауважив він, Україна, як і інші держави СНД, ще не посіла гідне місце на цьому ринку, хоча й має значний науково-технічний потенціал. Глава українського уряду відзначив позитивний досвід міждержавного співробітництва в інноваційній сфері з Російською Федерацією. Як приклад він навів спільну роботу з міжнародного проекту "Морський старт", програму "Дніпро", пов'язаних з космічною технікою, а також в авіабудуванні - літаки Ан-140 та Ан-70. За цим співробітництвом, підкреслив він, стоїть розвиток виробництва і збільшення темпів економічного зростання в наших країнах, розв'язання питання трудової зайнятості спеціалістів, завоювання нових ринків збуту для спільної продукції.
Инф. пресс-службы Кабинета Министров Украины.