В киевском Национальном ботаническом саду имени Николая Гришко проходит выставка колючих суккулентов, привезенных из разных уголков планеты. (укр.)
Найвідоміший зі сукулентів - кактус, видів якого в світі існує понад 400. На виставці, що має назву "Зелені володарі пустель", представлено лише кілька десятків різновидів "колючки", найвибагливіших форм (циліндричні, змієвидні, кулясті), кольорів та розмірів (від маленьких кульок до людського зросту). Кактуси є не тільки декоративною рослиною, що прикрашає наші підвіконня. Аборигени Африки виробляють з них ліки і натуральні барвники, а мексиканці - відомий національний напій - текілу. А з деяких видів "колючок", що мають здатність швидко рости та сягати пристойних розмірів, "будують" живі огорожі.
Надзвичайно цікавий ще один представник родини сукулентів - агава, розміри якої сягають заввишки двох метрів. Особливістю цієї рослини є те, що деякі з її видів цвітуть лише раз в житті, і після цвітіння, даючи насіння, гинуть. А Деякі агави майже не мають соковитих "тіл", а лише велетенські колючки, тож у давнину засуджених до смерті карали, кидаючи до колючих хащів. Батьківщину агави - Мексику - називають "кактусним Ельдорадо", а напій, що виготовляють із суцвіть цієї рослини є національним мексиканським "пульке".
Окрім колючих кактусів та "нецвітучих" агав, виставка репрезентує також родину молочайних. Ці африканські рослини мають грубе волокно, з якого виготовляють каучук. Серед володарів пустелі зустрічаються і всім відомі: каланхое та алое (що, до речі, зараз всім на подив цвіте), які зазвичай використовувалися в народній медицині.
До речі, на виставці працює магазин, де кожен бажаючий може придбати собі трохи "екзотики" та отримати кваліфіковану консультацію від працівників ботанічного саду, як правильно доглядати за вибагливими рослинами.
Маргарита Терещук.
Инф. газеты "Україна молода".