31 октября в Ощадбанке состоялась пресс-конференция председателя правления банка Александра Морозова. (укр.)
"Ощадбанк може стати одним з найпотужніших інструментів уряду в реформуванні економіки, і ми готові до цієї нової ролі," - заявив голова правління ВАТ "Ощадбанк" Олександр Морозов на прес-конференції 31 жовтня п. р. Він вважає, що динаміка розвитку банку, його конкурентоспроможність безпосередньо залежать від збільшення статутного капіталу та формування Наглядової ради на нових засадах. Чи обере таку стратегію розвитку Ощадбанку уряд - власник 100% його акцій - покажуть найближчі рішення.
У вступній промові голова правління висловив задоволення з приводу посилення уваги уряду до Ощадбанку.
Сьогодні Ощадбанк ініціює поповнення свого статутного капіталу на 950 млн. грн. і доводить його економічну доцільність такими аргументами:
капіталізація державного банку вигідна державі як інвестору через високий рівень прибутковості капіталу (Return On Equity);
капіталізація дасть змогу реалізовувати програми реформування ЖКХ, фінансувати розвиток енергозберігаючих технологій та інші інноваційні соціальні проекти через державні банки. Кожна гривня, вкладена в капітал Ощадбанку, забезпечує спрямування 10 грн. у розвиток економіки;
капіталізація значно підвищує інвестиційну привабливість Ощадбанку.
Наприкінці 2005 року державою як акціонером поповнено статутний капітал банку за рахунок коштів бюджету та реінвестування прибутку банку. Це створило суттєву платформу для підвищення ефективності діяльності Ощадбанку і сприяло проведенню успішних внутрішніх реформ. Голова правління Олександр Морозов, образно порівнюючи реформи в банку з ремонтом автомобіля, зазначив: "ми вже відремонтували двигун і переходимо до оновлення салону. Тому клієнти нашого банку вже наступного року відчують суттєві зміни на краще". Серед досягнень, якими по праву пишається Ощадбанк, є те, що за 9 місяців цього року його прибутки на 20 млн. грн. перевищили сумарний показник за 10 років існування національної грошової одиниці.
Завдяки розширенню можливостей банку щодо проведення активних операцій, зокрема з кредитування юридичних осіб, а також вжитим заходам зі збільшення доходів та оптимізації витрат результати діяльності банку в поточному році значно покращились. З моменту капіталізації рівень прибутковості капіталу банку зріс у кілька разів і досягнув 20%, що значно перевищує цей показник по банківській системі України (на 01.08.06 - 14,1%[1]). Такий результат діяльності банку є підтвердженням високого рівня ефективності використання бюджетних коштів.
Поряд з цим банк спрямовує свої зусилля на реалізацію державної економічної політики шляхом кредитування державних підприємств.
За дев'ять місяців поточного року державним підприємствам - учасникам оптового ринку електроенергії надано кредитів, у тому числі в межах консорціумного кредитування, на суму 1,9 млрд. грн. До кінця року банк планує збільшити обсяг кредитування таких підприємств до 2,5 млрд. грн.
Банк надає кредитну підтримку також вугільній промисловості. Державному підприємству "Вугілля України" в серпні поточного року надано кредит для розрахунків з вугледобувними підприємствами в сумі 150 млн. грн.
Із жовтня поточного року установами банку розпочато кредитування підприємств ДП "Укрзалізниця". На сьогодні видано кредитів на загальну суму 59 млн. грн. До кінця року банк планує збільшити вкладення у кредитування цих підприємств майже втричі - до 150 млн. грн.
Крім того, поповнення статутного капіталу дало змогу банку у 2,2 разу збільшити розмір кредиту, який може бути наданий одному позичальнику. На даний момент банк має змогу видавати кредити великим державним підприємствам в обсязі 175 млн. грн. Проте цього недостатньо для задоволення потреб великих державних підприємств у кредитних коштах, тому банк був змушений звертатись до свого власника з проханням поповнити статутний капітал.
Голова наглядової ради ВАТ "Ощадбанк" Олег Рибачук підтримав нові принципи формування та діяльності наглядових рад, про необхідність яких заявили Президент, прем'єр-міністр та голова Верховної Ради. На думку голови правління Ощадбанку Олександра Морозова, "сьогодні потрібно змінити логіку формування наглядових рад: слід говорити не про персоналії, а про принципи".
Наглядова рада є вищим органом управління державного банку, яка здійснює контроль за діяльністю правління з метою збереження залучених на вклади грошових коштів, забезпечення їх повернення вкладникам та захисту інтересів держави як акціонера державного банку.
[1] Рівень прибутковості капіталу зазначено у перерахунку на річну процентну ставку.
По материалам пресс-службы Ощадбанка.