Регулируются украино-российские торговые отношения

16.10.2001, 11:38

Украина и Россия завершили переговорный процесс о фиксации изъятия из режима свободной торговли. (укр.)

В ході візиту до Києва 4-5 жовтня поточного року голови уряду Російської Федерації М. Касьянова було підписано Протокол про внесення змін та доповнень в Протокол щодо вилучень з режиму вільної торгівлі до Угоди між урядом України і урядом Російської Федерації про вільну торгівлю від 24 червня 1993 року, підписаний 24 червня 1993 року.

Як повідомив перший заступник Державного секретаря Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України А. Гончарук, підписання зазначеного Протоколу є значним кроком на шляху створення зони вільної торгівлі між країнами Співдружності.

Слід відзначити кілька основних моментів, пов'язаних з підготовкою та підписанням Протоколу.

По-перше. Необхідність підписання цього Протоколу обумовлена тим, що після підписання Угоди між урядом України та урядом Російської Федерації про вільну торгівлю від 24 червня 1993 року та Протоколу від 24 червня 1993 року відбулися структурні зміни в економіках країн, в законодавстві з питань тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Крім цього, підписання такого Протоколу передбачене положеннями Угоди про створення зони вільної торгівлі країн-учасниць СНД від 15 квітня 1994 року та Протоколу про внесення змін та доповнень до Угоди про створення зони вільної торгівлі від 15 квітня 1994 року, підписаного 2 квітня 1999 року.

Важливо, що згідно Статті 10 Протоколу від 2 квітня 1999 року, після фіксації вилучень подальше розширення цього переліку вилучень вже неможливе.

По-друге. Після укладання низки двосторонніх угод про вільну торгівлю між країнами-учасниками СНД на початку дев'яностих років подальшим кроком лібералізації торгівлі між країнами СНД повинно було стати створення зони вільної торгівлі країн СНД. Така Угода була підписана, як уже згадувалося вище, 15 квітня 1994 року і ратифікована Верховною Радо України 6 жовтня 1999 року без застережень

На сьогодні ця Угода набула чинності для майже всіх країн СНД за винятком Грузії, Туркменистану і Російської Федерації.

Разом з тим, незважаючи на більш ніж 50 укладених багатосторонніх угод та інших документів в рамках СНД, зони вільної торгівлі поки що немає.

Перепоною на шляху реального створення зони вільної торгівлі країн СНД стала позиція Російської Федерації. Російська сторона виставляла умовою ратифікації перегляд переліку вилучень до двосторонньої Угоди про вільну торгівлю.

Андрій Гончарук відзначив, що починаючи з кінця 1999 року, відбувся інтенсивний та складний переговорний процес. Спільними зусиллями вдалося вийти на оптимальне рішення. Зараз вилучення з режиму вільної торгівлі становлять для обох сторін менше 0,3% від обсягів експортних поставок між країнами за результатами першого півріччя цього року, тоді як на початку переговорного процесу мова йшла про вилучення з режиму вільної торгівлі понад 16% українського експорту до Росії.

Підписання Протоколом передбачається вилучення з українського експорту 5 товарних позицій і однієї товарної групи, причому по цих товарних позиціях, включаючи цукор та спирт, вилучення існували і до підписання Протоколу.

По відношенню до російських товарів, які імпортуються до України, за наполяганням української сторони було включено 8 товарних позицій, а саме: цукор білий, 4 позиції цукристих кондитерських виробів, 2 позиції шоколаду, 1 позиція мучнистих кондитерських виробів, сигари та сигарети.

Під час переговорів 3-4 жовтня цього року російська сторона поінформувала про готовність узгодити графіки відміни цих вилучень, як це передбачено пунктом 10 Протоколу від 2 квітня 1999 року до початку наступного року.
Инф. пресс-службы Кабинета Министров Украины.

Читайте також