Комитет Верховной Рады Украины по вопросам экономической политики, управления народным хозяйством, собственности и инвестиций рекомендует парламенту принять во втором чтении проект закона о внесении изменений в Закон Украины "О покупке товаров, работ и услуг за государственные средства". (укр.)
Основною метою законопроекту є подальша гармонізація українського законодавства з законодавством Європейського союзу та вдосконалення існуючих процедур здійснення державних закупівель.
Члени Комітету зазначили, що запропоновані зміни можна умовно поділити на змістовні та редакційні. Насамперед, слід відзначити встановлення вартісної межі (еквівалент 2000 євро для товарів і послуг, 100000 євро для робіт), починаючи з якої закупівлі здійснюються за процедурами та у порядку, встановленому Законом "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Визначення такої межі викликано, зокрема, наявністю у розпорядників державних коштів певних труднощів, що мають місце у разі проведення закупівель з відносно низькою вартістю, внаслідок невідповідності економічних витрат на закупівлю з її економічним ефектом. Встановлення такого роду мінімальних вартісних меж, наголосили народні депутати, є поширеним у Європейському союзі та країнах - претендентах на членство в ньому.
Пропонується нова редакція статті 16 щодо здійснення процедури попередньої кваліфікації, в якій більш чітко регламентовано порядок проведення цієї процедури. Також корегується послідовність дій замовника щодо акцепту тендерної пропозиції, яка визнана найкращою, укладання договору про закупівлю та повідомлення про її результати. При цьому, у разі укладання договору про закупівлю за умови недотримання замовником цього алгоритму або під час призупинення процедури закупівлі внаслідок подання скарги, укладений договір визнається таким, що немає юридичної сили.
Законопроектом також вносяться зміни щодо проведення процедур запиту цінових пропозицій (збільшується вартісне обмеження її застосування до еквіваленту 2000 євро з одночасним анулюванням її застосування для закупівлі робіт) та закупівлі в одного виконавця (вилучаються дві підстави її застосування).
Запропоновано вилучити з діючого Закону норму, згідно з якою замовник за погодженням з уповноваженим органом може внести зміни в договір про закупівлю або відмовитися від його виконання. Це обумовлено тим, зазначили народні депутати, що відповідно до міжнародної правової практики та українського законодавства правовідносини сторін договору, в тому числі договорів про закупівлю, є їх прерогативою у межах положень цього договору та цивільного права в цілому і не вимагають будь-якого зовнішнього втручання (впливу), крім рішень суду.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.