Депутатам предлагают законодательно закрепить право свободного выбора защитника

10.05.2003, 12:59

Комитет Верховной Рады Украины по вопросам правовой политики рекомендует парламенту одобрить в первом чтении проект закона о внесении изменений в статью 44 Криминально-процессуального кодекса Украины, которые касаются права свободного выбора защитника. (укр.)

Автор - народний депутат В. Онопенко.

Запропоновані зміни до статті 44 КПК України, підкреслює автор, відповідають конституційним вимогам по реалізації громадянином своїх прав на вільний вибір інших юристів, крім адвокатів, для надання правової допомоги під час вирішення справ у судах. На практиці такі новели не обмежать участь адвоката в кримінальному судочинстві, а лише сприятимуть конкуренції щодо надання професійного захисту громадянам.

Автор констатує, що чинним кримінально-процесуальним законодавством понад 40 років регулювався порядок визначення захисника в кримінальному судочинстві. Так, згідно з ч. 1 статті 44 КПК захисником підозрюваного, обвинуваченого та підсудного могла бути лише особа, яка мала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Під час судового розгляду кримінальної справи підсудному надавалась можливість запросити для участі в його захисті також близьких родичів, опікунів та піклувальників. Це положення діяло до прийняття Конституції України.

Основний Закон України закріпив право фізичної особи на вільний вибір захисника з метою захисту своїх прав та законних інтересів, оскільки таке положення базується на вимогах міжнародно-правових актів, ратифікованих Верховною Радою. Вони передбачають право кожного обвинуваченого захищати себе особисто або через вільно вибраного ним на власний розсуд захисника з-поміж юристів за умови, що той може надати ефективний правовий захист.

На таку невідповідність чинних норм КПК Конституції України звернув увагу Конституційний Суд України, який своїм рішенням визнав положення ч. 1 ст. 44 КПК неконституційним. Таким чином, у зазначеному Законі виникла прогалина, яка потребувала заповнення новим змістом.

Проектом розширюються можливості підозрюваного, обвинуваченого і підсудного в залученні до участі у відстоюванні своїх прав як правознавців, так і близьких родичів, опікунів або піклувальників, які можуть і не мати відповідних знань у галузі права. В основному ж захисні функції будуть виконувати фахівці з відповідним рівнем кваліфікації, стаж роботи яких за юридичною спеціальністю не менше як два роки. Такий цензовий термін визначений законом для адвокатів.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також

Читайте также