Разработаны изменения к Закону "О государственном регулировании рынка ценных бумаг в Украине"

21.05.2003, 11:35

Комитет Верховной Рады Украины по вопросам экономической политики, управления народным хозяйством, собственности и инвестиций рекомендует парламенту поддержать в первом чтении правительственный проект закона о внесении изменений в Закон Украины "О государственном регулировании рынка ценных бумаг в Украине". (укр.)

За словами народного депутата Володимира Черняка, до основних цілей та завдань проекту, зокрема, відносяться визначення в ньому:

- структури Комісії;

- підстав припинення повноважень голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та її членів, зокрема в разі неналежного виконання службових обов'язків;

- порядок представництва інтересів Комісії в судах;

- порядок прийняття рішень Комісією, відповідно до якого рішення приймається більшістю від загального складу Комісії та передбачено, що Комісія не може виступати засновником або учасником юридичних осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів і підпадають під її пряме регулювання та управляти часткою держави у статутному фонді цих юридичних осіб, крім Національного депозитарію України. А Голова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та її члени не мають права входити до складу їх керівних органів.

Запропоновані зміни направлені на вдосконалення системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку шляхом запровадження розподілу повноважень між Комісією як колегіальним органом, її центральним апаратом та територіальними органами.

Зокрема, стаття 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" викладена у новій редакції, передбачивши визначення у структурі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Комісії, як колегіального органу, її центрального апарату і територіальних органів. При цьому, повноваження Комісії будуть зосереджені виключно на розробці та реалізації єдиної державної політики на ринку цінних паперів України через прийняття нею нормативно-правових актів, координування здійснення стратегічних регулятивних заходів і визначення пріоритетів у цій сфері.

Таким чином, вважають члени Комітету, повноваження центрального апарату будуть зосереджені на поточній роботі щодо контролю за дотриманням законодавства про цінні папери, забезпечення ефективної діяльності Комісії, як колегіального органу та виконанню нею рішень відповідно до нової редакції Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Крім того, передбачено порядок звільнення голови та членів Комісії, виконання ними обов'язків після закінчення терміну повноважень, дисциплінарна відповідальність.

Законопроектом встановлюються повноваження голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку шляхом надання Голові Комісії повноважень щодо координації роботи членів Комісії, організації роботи Комісії та здійснення організаційного керівництва діяльністю територіальних органів Комісії, надання письмових доручень уповноваженим особам Комісії провадити розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, представляти Комісію у суді.

У проекті виписано повноваження членів Комісії щодо організації виконання покладених на Комісію завдань та повноважень відповідно до розподілу службових обов'язків, надання письмових доручень, які є обов'язковими для виконання підрозділами центрального апарату та територіальними органами Комісії. Члени Комісії мають право звертатися до суду за дорученням голови Комісії, що в цілому підвищить їх відповідальність за свою діяльність. Крім того, передбачається, що Комісія матиме право, як колегіальний орган, звертатися до суду та господарського суду з позовами (заявами).

Законопроектом встановлюється заборона голові та членам Комісії входити до складу керівних органів юридичних осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів і підпадають під пряме регулювання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Запропоновано статтю 9 чинного Закону доповнити новим абзацом щодо підвищення вимог до професійних учасників ринку цінних паперів в частині обов'язкового надання ними інформації, необхідної для виконання уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку завдань, передбачених законодавством.

Статтю 10 доповнено нормою щодо обов'язкового надання органами державної влади, іншими установами та організації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відомостей, які можуть свідчити про порушення законодавства про цінні папери. А статтю 19 - стосовно заборони втручання в діяльність Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку органів державної влади, а також вплив в будь-якій формі на голову Комісії, її членів та працівників Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з метою перешкоджання виконання ними службових обов'язків. Забороняється використання членом Комісії свого статусу з метою, не пов'язаною з діяльністю Комісії. Визначається незалежність голови та членів Комісії.

Зазначені доповнення в цілому позитивно позначаться на виконанні Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку функцій і повноважень, передбачених законами України.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також

Читайте также