Комитет Верховной Рады Украины по вопросам финансов и банковской деятельности рекомендует парламенту принять в целом проект закона о внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам налогообложения (по операциям, которые осуществляются за средства международной технической помощи). (укр.)
За словами народного депутата Андрія Клюєва, з 1997 року на майданчику Чорнобильської АЕС виконуються спільні міжнародні проекти з підготовки ЧАЕС до виведення з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему. Ці проекти фінансуються за рахунок безвідплатних позик (грантів) з Рахунку ядерної безпеки та Міжнародного Чорнобильського фонду "Укриття", адміністратором яких є Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та ресурсів України.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), як банк оператор Асамблеї донорів ЧФУ, працює за принципом відшкодування всіх витрат, що здійснені в рамках реалізації проекту (в тому числі і на закупівлю матеріалів та надання послуг підрядниками будь-якого рівня) за винятком коштів, спрямованих на відшкодування сплаченого підрядниками та/або субпідрядниками податку на додану вартість.
Ця проблема, передусім, стосується тих випадків, коли предметом звільнення від ПДВ є вартість, що створюється виконавцем робіт. Додана вартість матеріалів та обладнання (робіт, послуг), що закуповуються виконавцем робіт, і яка є часткою ціни товару, матеріалів, обладнання (робіт, послуг), за існуючими механізмом, звільненню не підлягає. Цей так званий "вхідний податок" накопичується постачальниками під час їх виробничої діяльності від декількох місяців до 1-2 років і включається в ціну готової продукції. Якщо взяти до уваги, що кількість постачальників у великих проектах може сягати декількох десятків, це робить неможливим звільнення від "вхідного податку" їх продукції.
Відповідно до чинного податкового законодавства України, при закупівлі товарів, робіт, послуг на митній території України, якщо ці закупівлі будуть використовуватися для здійснення операцій, що підлягають звільненню від оподаткування, "вхідний ПДВ" не може бути віднесений українськими підприємствами до складу податкового кредиту, а включається до валових витрат підприємства та до вартості товарів, робіт, послуг, що тягне за собою приховане порушення міжнародних зобов'язань України.
Аналогічна ситуація може виникнути при реалізації другої фази проекту Плану заходів в Об'єкті "Укриття" (ПЗУ-SІР), що передбачає великий обсяг будівничих робіт зі стабілізації об'єкта "Укриття" та зведенню нового безпечного конфайменту. За попереднім орієнтовним кошторисом ПЗУ планується укладання контрактів з українськими постачальниками товарів і робіт на суму близько 300 млн. ЄВРО, з них на матеріали і обладнання - на суму близько 150 млн. ЄВРО. При цьому, сума вхідного ПДВ, звільнення від якого не передбачено існуючим законодавством, складе близько 27 млн. ЄВРО.
Іншим проблемним питанням, яке пропонується вирішити запропонованим законопроектом, є звільнення від оподаткування внесків України, якими доповнюються кошти грантів з Чорнобильського фонду "Укриття", відповідно до розділу 1 Рамкової Угоди щодо діяльності Чорнобильського Фонду "Укриття" в Україні. До цього часу законодавчо не закріплено термін "ресурси України". Тому чинне на сьогодні звільнення від оподаткування (пільгове оподаткування) може бути скасовано за формальною ознакою, оскільки це не передбачено відповідними законами про оподаткування, що в свою чергу призведе до певних ускладнень у реалізації проекту та збільшення обсягу коштів, які будуть заплановані у державному бюджеті для забезпечення українського внеску до проекту.
Прийняття зазначеного закону надасть можливість Україні повною мірою виконувати зобов'язання, затверджені Рамковою угодою між Україною та ЄБРР стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття", Угоди про грант (Проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між ЄБРР, урядом України та Чорнобильською АЕС.
Зокрема, пропонується "У підпункті 7.13.3 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" абзац перший після слів "безповоротній основі" доповнити словами "або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті, як внесок України до Чорнобильського фонду "Укриття" відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття".
Також пункт 11.23 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" викласти у такій редакції:
"На період виконання робіт щодо підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, які виконуються за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, що надається на безоплатній та безповоротній основі, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті, як внесок України до Чорнобильського фонду "Укриття" для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття" відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні та Угоди про грант (проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між Європейським Банком Реконструкції та Розвитку, урядом України і Чорнобильською атомною електростанцією:
- звільняються від оподаткування операції з ввезення (пересилання) на митну територію України товарів (сировини, матеріалів, устаткування та обладнання);
- звільняються від оподаткування операції з продажу товарів, сировини, матеріалів, комплектуючих, устаткування та обладнання, результатів робіт (послуг) на митній території України платником податку - виконавцем робіт у межах контракту, укладеного з отримувачем міжнародної технічної допомоги (далі-реципієнтом) або з нерезидентом, який уклав угоду з реципієнтом у межах зазначеної програми. При цьому сума податків на додану вартість, сплачена протягом звітного періоду таким платником податку-виконавцем за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, підлягає відшкодуванню з державного бюджету протягом місяця, наступного за місяцем подання податкової декларації, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ці пільги не поширюються на операції, що стосуються підакцизних товарів та товарів 1-24 груп Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
У разі порушення цільового використання зазначених товарів або виконання робіт та надання послуг платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена в момент ввезення на митну територію України таких товарів або виконання робіт на надання послуг на митній території, а також сплатити пеню, нараховану на таку суму податку, виходячи з 120% облікової ставки Національного банку України, що діяла на день збільшення податкового зобов'язання, та за період від дати ввезення таких товарів або виконання робіт і надання послуг до дати збільшення податкових зобов'язань".
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.