Ко второму чтению готов проект закона "О личном крестьянском хозяйстве"

06.05.2003, 11:37

Комитет Верховной Рады Украины по вопросам аграрной политики и земельных отношений рекомендовал парламенту поддержать во втором чтении проект закона "О личном крестьянском хозяйстве". (укр.)

Пропонується визначити, що "Особисте селянське господарство - це форма діяльності фізичної особи, що проводиться нею особисто або разом із членами її сім'ї (подружжя, їх батьки та діти, які досягли 14-річного віку), які ведуть господарство без створення юридичної особи на землях, переданих у власність або наданих у користування громадянам для цих цілей відповідно до законодавства, та з використанням майна, набутого в установленому законодавством порядку, з метою задоволення особистих потреб, шляхом виробництва, переробки та споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків".

Цей Закон має регулювати відносини, пов'язані з веденням особистого селянського господарства, і поширюється на громадян, яким передано у власність або надано для цієї мети у користування земельні ділянки відповідно до земельного законодавства. Його дія не поширюється на громадян, яким надано земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби або які використовують земельні ділянки понад норму, визначену цим Законом.

Передбачається, що для ведення особистого селянського господарства використовуються земельні ділянки розміром не більше двох гектарів, передані у власність або надані у користування на умовах оренди громадянам та приєднані ним безоплатно в установленому законом порядку в результаті отримання в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), у тому числі шляхом їх успадкування членами особистих селянських господарств.

Виписана норма, відповідно до якої земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства можуть перебувати у приватній власності однієї особи, спільній частковій власності членів особистого селянського господарства, спільній сумісній власності подружжя. Земельні ділянки, отримані членами господарства на основі земельних часток (паїв) та приєднані за їх бажанням до особистого селянського господарства, належать кожному з них на праві приватної власності.

Громадяни, які мають право на земельну частку (пай), у разі прийняття ними рішення про об'єднання своїх земельних ділянок для спільного ведення особистого селянського господарства, згідно проекту, можуть отримати належні їм земельні ділянки єдиним масивом у спільну часткову власність з визначенням частки кожного з них. При цьому кожен з них має право безперешкодного виходу із складу особистого селянського господарства з виділенням його земельної ділянки в натурі.

Особисте селянське господарство має право через уповноважену особу укладати будь-які угоди, що не суперечать законодавству. Уповноваженою особою може бути дієздатний член особистого селянського господарства, який досяг 18 років. Також реалізовувати надлишки виробленої в особистому селянському господарстві продукції на ринках, заготівельним організаціям, іншим юридичним і фізичним особам. Використовувати в установленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф та ін.), лісові насадження, водні об'єкти тощо.

Водночас, в законопроекті виписано положення, що особисте селянське господарство зобов'язане забезпечувати цільове, раціональне використання та охорону земель, дотримуватися діючих нормативів щодо якості продукції, санітарних, екологічних та інших вимог законодавства.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також

Читайте также