Премьер-министр Украины 11 марта провел встречу с послами стран-членов Европейского Союза и стран-кандидатов в члены Евросоюза, аккредитованных в Украине. (укр.)
Передусім глава українського уряду висловив співчуття іспанському народу та послу цієї країни у зв'язку з трагічною загибеллю людей Мадриді в результаті терористичного акту. "На жаль, подія в Іспанії і звістка про загибель людей затьмарила нашу зустріч. І в цей важкий час я висловлюю родинам загиблих, всьому іспанському народу, вам, пане посол, свої співчуття. Ми висловлюємо солідарність в боротьбі з тероризмом. Це - ганебне явище, яке загрожує всьому світу", - сказав він.
Продовжуючи, Віктор Янукович зазначив, що зустрічі з дипломатичним корпусом вже стали традиційними. "Я добре пам'ятаю нашу першу зустріч, коли я почав працювати прем'єр-міністром і не був з вами знайомий. Пройшов час, ми працювали разом, відчули один одного. В мене також відбулося багато зустрічей за кордоном, під час яких ми працювали над покращанням відносин між країнами, зокрема, торговельно-економічних. І я вдячний за вашу підтримку", - сказав Глава Уряду.
Говорячи про внутрішньополітичну ситуацію, прем'єр-міністр назвав її непростою з огляду на президентські виборами. "2003 рік був роком випробування для мене особисто і для Уряду, який я очолюю. Ми взяли на себе зобов'язання - прийняли програму і її виконали", - додав він.
Водночас, Віктор Янукович зазначив, що невирішених питань залишається багато. "Вчора на засіданні Кабінету Міністрів була прийнята Програма дій на 2004 рік, в якій відображені пріоритети уряду. Можливо, відбудеться її уточнення під час прийняття програми Верховною Радою, але головні орієнтири залишаться. Наше головне завдання - не тільки зберегти економічну динаміку, але й покращити її", - зазначив прем'єр-міністр.
У цьому контексті він пояснив, що уряд планує забезпечити ріст ВВП у цьому році на рівні 9,5% проти 9,3% минулого року, а також збільшувати розмір заробітної плати та пенсій. "Соціальна складова державного бюджету 2004 року становить близько 54%, і ми плануємо її постійно підвищувати", - підкреслив глава уряду.
Віктор Янукович наголосив, що важливим чинником, який забезпечив виконання Програми діяльності Уряду, стала спільна праця Кабінету Міністрів і Верховної Ради. "Фактично, Президент делегував частину своїх повноважень уряду і парламенту: коаліційний уряд разом з парламентом мав спільну відповідальність впродовж 2003 року. Це - перший крок, який був зроблений. Я впевнений, що він дав позитивний результат і став початком реформи. На 2004 рік ми також підписали угоду. Була підписана угода і про створення широкої демократичної коаліції, у парламенті створена більшість, яка підтримує політичну реформу", - зазначив прем'єр-міністр.
Він відкреслив, що перерозподіл повноважень між гілками влади створить умови для більш ефективної роботи. "Головне - буде відповідальність перед українським народом. Я також сподіваюсь, що буде прийнятий закон "Про Кабінет Міністрів", і виконавча влада, отримавши важелі впливу, буде працювати так, як їй належить. Якщо казати про політичну реформу, це буде дуже важливий крок в побудові демократичної моделі держави. За політичною реформою необхідно впроваджувати адміністративну, яка повинна забезпечити перерозподіл повноважень між центром і регіонами. Використання можливостей регіонів - важливий чинник, який покращить життя людей і забезпечить економічний розвиток регіонів", - сказав глава уряду.
Говорячи про відносини України з Європейським Союзом, Віктор Янукович зазначив, що в Україні з великою увагою за перетвореннями в ЄС. "Ми переконані, що від їх успішності залежить і наше євроінтеграційне майбутнє. Україна зацікавлена в ефективному функціонуванні інституцій ЄС, досягненні цілей Лісабонського процесу та успішному завершенні нинішнього етапу його розширення. Хотів би відзначити, що по своїй суті проблеми, які нам доводиться вирішувати, є дуже схожими", - підкреслив він.
Глава уряду зазначив, що Україна також прагне удосконалити свою конституційну систему, наполегливо шукає шляхи прискорення свого економічного розвитку і намагається мінімізувати вплив глибоких геополітичних перетворень, пов'язаних із розширенням ЄС.
Також докладаються зусилля щодо гармонізації та наближення вітчизняного законодавства до норм законодавства ЄС. "Минулого року було прийнято близько 600 стандартів, адаптованих до європейських. І ця робота продовжується", - зазначив Глава Уряду.
Прем'єр-міністр також зупинився на питанні двосторонньої економічної співпраці. "Хотів би із задоволенням відзначити стабільний розвиток, так би мовити, економічної складової нашої інтеграції до Європи. Торік торговельний оборот між Україною та ЄС зріс на 35% і склав чверть її зовнішньоторговельного обороту ($11,5 млрд.). Після розширення Євросоюз стане найбільшим зовнішньоторговельним партнером України (33% зовнішньоторговельного обігу).
Віктор Янукович висловив впевненість, що Україна знаходиться на завершальному етапі вступу до СОТ. "Рік тому я безпосередньо брав участь у підписанні Протоколу про взаємний доступ до ринків товарів і послуг з ЄС. Хотів би ще раз подякувати Євросоюзу за виявлену волю до укладення цього важливого для України документа. Я вважаю, що в цьому році Україна зробить цей крок, і просив би наших партнерів цьому сприяти", - сказав він.
Користуючись нагодою, прем'єр-міністр привітав послів держав, які вже за кілька тижнів стануть повноправними членами Європейського Союзу. "Українці сприймають входження ваших держав до ЄС не лише як відновлення історичної справедливості, але й як визнання досягнень ваших народів та урядів на шляху здійснення реформ. Україна в цілому позитивно оцінює процес розширення ЄС. Ми також розуміємо, що у середньо та довгостроковій перспективі розширення ЄС матиме позитивний вплив для України, сприятиме її інтеграції до Євросоюзу. Але у короткостроковій перспективі - 2004-2005 роках, за нашою оцінкою, Україна зіштовхнеться з низкою гострих проблем, пов'язаних з розширенням ЄС", - зазначив Віктор Янукович.
Такими проблемами глава уряду назвав ускладнення контактів між громадянами держав внаслідок запровадження візового режиму поїздок для громадян України та скорочення доступу українських товарів на ринки нових держав-членів ЄС.
"Європейські експерти посилаються на те, що Україна виграє внаслідок зменшення загального митного тарифу з 9% до 4% новими державами-членами ЄС. Однак це не компенсує втрат, пов'язаних із запровадженням новими державами кількісних обмежень щодо українського експорту, у першу чергу сталеливарної продукції та зернових; втратою українськими експортерами традиційних ринків збуту у нових державах-членах внаслідок розширення сфери застосування антидемпінгових заходів; скороченням українського експорту внаслідок запровадження новими державами-членами ЄС європейських норм та правил технічного, санітарного, фітосанітарного, ветеринарного регулювання", - сказав прем'єр-міністр.
У цьому зв'язку Віктор Янукович вважає, що найактуальнішим питанням є визнання України державою з ринковою економікою. "Його вирішення позитивно вплине на подолання небажаних для нашої держави наслідків розширення ЄС. Водночас це стало б закономірним визнанням результатів системного реформування економіки нашої держави, яке здійснюється протягом останніх років. Ми отримали листа від Ламі, що ніяких питань до України немає. Треба приймати рішення", - заявив він.
Глава уряду нагадав, що триває робота щодо підготовки Плану дій Україна-ЄС. "Він стане основним інструментом нашої співпраці на наступні 2-3 роки. Результатом виконання Плану дій має стати створення зони вільної торгівлі та початок переговорів про укладення Європейської угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Останні переговори, які відбулися між нашими делегаціями показали, що при розбіжності підходів сторони близькі до компромісних рішень. Сподіваюсь, що узгоджений проект Плану дій ми зможемо затвердити під час засідання Ради з питань співробітництва Україна - ЄС, що відбудеться 18 травня цього року в Брюсселі", - сказав Віктор Янукович.
Іншим важливим питанням порядку денного відносин з ЄС, прем'єр-міністр назвав укладення Протоколу про приєднання нових держав-членів ЄС до Угоди про партнерство та співробітництво між Україною та Європейським Союзом. "Хотілось, щоб це питання вирішувалося комплексно з урахуванням обґрунтованої стурбованості України у зв'язку з наслідками розширення ЄС. Хотів би ще раз підкреслити, що Україна не має наміру гальмувати процес укладення Протоколу про приєднання нових держав-членів ЄС до УПС і хотіла б підписати цей документ до 1 квітня цього року. Ми вважаємо, що включення України до внутрішнього ринку ЄС та поширення на нашу державу Україну чотирьох свобод є реалістичною метою", - відзначив він.
Віктор Янукович підкреслив, що нова Програма діяльності Уряду передбачає прискорення інтеграції України до ЄС та завершення її вступу до Світової організації торгівлі; істотне посилення соціальної спрямованості результатів сталого економічного зростання; і нарешті, це - пріоритетний розвиток культурно-духовної сфери. "Ми повністю усвідомлюємо - ці перетворення потрібні, насамперед, нам самим. Але в тісній співпраці з Євросоюзом їх реалізація відбуватиметься набагато ефективніше та швидше. Тому сподіваюсь, що на цьому шляху ми можемо розраховувати на дружню підтримку держав, народи яких ви представляєте на українській землі", - підкреслив прем'єр-міністр.
По материалам пресс-службы Кабинета Министров Украины.