Комментарий пресс-службы МИД Украины относительно решения Румынии обратиться в Международный суд ООН по вопросу делимитации континентального шельфа и исключительных экономических зон Украины и Румынии в Черном море. (укр.)
Як офіційно повідомив Реєстратор Міжнародного суду ООН Міністерство закордонних справ України, 16 вересня 2004 року Румунія передала на розгляд Міжнародного суду ООН питання про делімітацію континентального шельфу і виключних економічних зон України і Румунії в Чорному морі.
У цьому зв'язку МЗС України відзначає, що хоча такі дії Румунії знаходять підстави у Додатковій Угоді у вигляді обміну листами між міністрами закордонних справ від 2 червня 1997 року, Україна не розділяє поспішності, з якою румунська сторона передала це питання на розгляд Міжнародного суду ООН, оскільки обидві держави ще не вичерпали всіх можливостей українсько-румунського переговорного процесу з метою досягнення компромісу з вищезгаданого питання на двосторонньому рівні.
Переговорний процес щодо Договору між Україною і Румунією про режим українсько-румунського державного кордону, співробітництво та взаємну допомогу з прикордонних питань та двосторонньої Угоди про делімітацію континентального шельфу та виключних економічних зон України і Румунії в Чорному морі триває з 19 січня 1998 року. За цей час було проведено 24 раунди переговорів. Проте, протягом 19 раундів основна увага сторін була зосереджена на узгодженні положень Договору про режим українсько-румунського державного кордону, і лише на останніх п'яти раундах, які відбулися після підписання цього Договору 17 червня 2003 року, сторони повністю зосередилися на питанні делімітації морських просторів.
Необхідно підкреслити, що на даний момент залишається не обговореною низка питань змістовного характеру, остаточне вирішення яких могло б сприяти пошуку взаємоприйнятного компромісу на експертному рівні. Зокрема, делегації ще не здійснювали роботи з топографічними і навігаційними морськими картами, не завершили узгодження методики розмежування морських просторів, провели лише попередній обмін інформацією щодо покладів корисних копалин в районі делімітації та не узгодили належним чином вихідні геодезичні дані.
МЗС України вважає, що після набуття чинності 27 травня 2004 року Договором між Україною і Румунією про режим українсько-румунського державного кордону у питанні делімітації морських просторів відкрились нові обставини, які можуть мати досить суттєве значення для подальшого розмежування цих площ між сторонами.
Враховуючи викладене та демонструючи конструктивний підхід до вирішення питання розмежування морських просторів, Україна запропонувала провести 5-6 жовтня ц.р. в м. Одеса черговий ХV раунд переговорів із згаданої проблематики.
Повертаючись до факту звернення Румунії до Міжнародного суду ООН, МЗС України відзначає, що наша держава високо оцінює роль Міжнародного суду, як головного юридичного органа ООН, і вбачає в ньому неупередженого і авторитетного арбітра, здатного вирішити на основі міжнародного права найскладніші питання, які можуть виникнути у відносинах між державами. Ми впевнені, що наша позиція, належним чином обґрунтована нормами міжнародного права, знайде підтвердження у рішенні Суду.
Инф. пресс-службы Министерства иностранных дел Украины.