Готов ко второму чтению законопроект "О третейских судах (арбитраж)"

03.06.2003, 10:43

Комитет Верховной Рады Украины по вопросам правовой политики рекомендует парламенту принять в повторном втором чтении законопроект "О третейских судах (арбитраж)". (укр.)

У першому читанні документ прийнятий 25 грудня 2002 року. Автор - народний депутат М. Оніщук.

Необхідність схвалення законопроекту обумовлена тим, що сучасний стан розвитку української держави та суспільства, зміни, що відбулися в законодавстві з питань правового захисту законних прав та інтересів суб'єктів правовідносин потребують удосконалення законодавства, яке регулює процес вирішення спорів третейськими судами (арбітражем) в Україні, оскільки третейський розгляд як спосіб вирішення приватних суперечок є важливою складовою сучасної правової моделі захисту та реалізації прав та інтересів учасників суспільних відносин.

Врегулювання на законодавчому рівні процедури третейського вирішення спорів та порядку створення третейських судів, шляхом прийняття законопроекту "Про третейські суди (арбітраж)" сприятиме уніфікації законодавства України, його гармонізації з нормами міжнародного права та відповідатиме міжнародній термінології, що застосовується для визначення цієї суспільно-правової інституції.

Слід зазначити законопроект "Про третейські суди (арбітраж)" цілком узгоджується з нормами статей 6 та 124 Конституції України, оскільки третейській суд не є органом державної влади (ст. 2 проекту Закону), що здійснює правосуддя в державі, а третейський розгляд не є правосуддям у розумінні ст. 124 Конституції та Закону України "Про судоустрій України".

Крім того, на відміну від судів - органів державної судової влади компетенція третейського суду поширюється не на всі правовідносини в державі, а лише на ті, що визначені у цьому Законі, і тільки у разі наявності між сторонами третейської угоди про передачу спору на вирішення третейського суду (статті 2, 6, 27 проекту Закону).

Законопроект "Про третейський розгляд (арбітраж)" є проектом закону загальнорегулятивного значення, який визначає: завдання та принципи діяльності третейського суду; систему організації третейських судів в Україні; процес третейського розгляду; процедуру набрання чинності та виконання рішень третейських судів; третейське самоврядування.

Рішення третейського суду, у випадку його невиконання добровільно, у встановлені ним строки та порядку, підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом "Про виконавче провадження" з урахуванням окремих особливостей, визначених у законопроекті.

При цьому з огляду на існуючу в Україні та міжнародну практику виконання рішень третейських судів, законопроектом пропонується допускати рішення третейського суду до примусового виконання лише за умови видачі компетентним судом (судом загальної юрисдикції) виконавчого документу, що в значній мірі сприятиме та забезпечить дотримання Закону третейськими судами при постановлені рішень.

Питання відшкодування витрат, пов'язаних із виконанням рішень третейського суду, врегульовані Законом України "Про виконавче провадження", згідно з яким таке відшкодування провадиться за рахунок особи, щодо якої здійснюється виконавче провадження, або ці витрати можуть авансуватися стягувачем.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також