Депутаты списывают долги за газ

07.06.2003, 11:43

Комитет Верховной Рады Украины по вопросам топливно-энергетического комплекса, ядерной политики и ядерной безопасности рекомендовал парламенту одобрить во втором чтении и как закон в целом проект закона о списании стоимости неоплаченных объемов природного газа. (укр.)

Проект закона внесений народними депутатами М. Гапочкою, М. Рудьковським та ін.

Законопроектом пропонується списати дебіторську і кредиторську заборгованість бюджетів усіх рівнів, газопостачальних організацій та інших суб'єктів господарювання, що споживали та постачали природний газ для потреб населення та бюджетних організацій, яка виникла у період 1995-1998 років з розрахунків за природний газ і за послуги з його транспортування у доларовому еквіваленті і котра несплачена станом на дату прийняття закону.

Рекомендується також не визнавати цю заборгованість витратами та доходами зазначених підприємств і організацій.

Як пояснив один з авторів законопроекту М.Рудьковський, необхідність ухвалення такого закону викликана тим, що в 1995-1999 рр. оптові ціни на природний газ встановлювались у доларах США, а розрахунки з населенням за газ та теплову енергію проводились за регульованими цінами в національній одиниці. Розрахунки з постачальниками газу (резидентами України) відповідно до зазначених наказів Мінекономіки велись у національній валюті за курсом долара на день зарахування коштів на рахунок постачальника, а з зовнішніми постачальниками газу - в доларах США. Водночас фінансування з бюджету пільг, субсидій і різниці в цінах на газ та тепло (різниці між доларовим еквівалентом оптової ціни та регульованої роздрібної для населення), утримання бюджетних організацій через дефіцит бюджету відбувалось несвоєчасно і не в повному обсязі.

У результаті зміни (як правило підвищення) курсу долара до гривні у період між датою споживання газу і датою перерахування (отримання) коштів за нього у газозбутових підприємств, які реалізовували газ зазначеним споживачам, виникли несплачені обсяги природного газу.

З ряду причин, в першу чергу через відсутність відповідної правової бази, періодично індексувати ціни залежно від змін курсу долара США до національної валюти (карбованця, гривні) на газ природний, який використовувався зазначеною категорією споживачів не вбачалося за можливе.

Це призвело до того, що, за даними інвентаризації дебіторської та кредиторської заборгованості газозбутових підприємств, залишились несплаченими близько 17 млрд. м. куб. природного газу, спожитого зазначеними вище споживачами в 1995-1998 рр. на суму $1,1 млрд., в тому числі за рахунок несвоєчасного та не в повному обсязі фінансування з бюджету:

- пільг в обсязі 1,6 млрд. м. куб. на суму $114 млн.;

- субсидій в обсязі 1,1 млрд. м. куб. на суму $84,7 млн.;

- різниці в цінах на газ в обсязі 4,9 млрд. м. куб. на суму $301,1 млн.;

- бюджетних організацій в обсязі 0,2 млрд. м. куб. на суму $6,7 млн.;

- підприємств, що відпускали тепло населенню в обсязі 4,7 млрд. м. куб. на суму $341,2 млн.

Одночасно на цю суму у газозбутових підприємств виникла кредиторська заборгованість перед постачальниками газу. Автори пропонують, враховуючи, що термін позовної давності із заборгованості 1998 року (саме в цьому році сталося найбільше падіння гривні) сплинув в 2001 році, списати кредиторську заборгованість. Крім того, автори пропонують також списати і дебіторську заборгованість таких споживачів, як підприємства, що надають послуги з теплопостачання населенню, бюджетних установ і організацій, населення.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також