Всемирный банк предоставит Украине кредит для реабилитации гидроэлектростанций

20.09.2005, 12:47

19 сентября Украина и Всемирный банк подписали Соглашение о кредите, который предоставляется для финансирования Проекта реабилитации гидроэлектростанций. (укр.)

Проект є першим компонентом у реалізації багатоетапної довгострокової Програми реформування енергетичного сектора України, яка складатиметься з окремих інвестиційних проектів і технічної допомоги та фінансуватиметься Світовим банком за рахунок позики за гнучкою схемою.

Головна мета Проекту реабілітації гідроелектростанцій - поліпшення оперативної стабільності та надійності електропостачання, шляхом збільшення регулюючих потужностей Об'єднаної енергосистеми, підвищення ефективності та рівня безпечної експлуатації ГЕС і, відповідно, сприяння безперешкодному функціонуванню та відкриттю ринку електроенергії.

Проект впроваджуватиметься на базі попереднього спільного з Банком проекту реабілітації гідроелектростанцій та управління в системі, який був успішно завершений у 2002 році. Під час цього проекту бенефіціаром позики - компанією "Дніпрогідроенерго", упродовж 1996-2002 років здійснено реабілітацію 16 гідроагрегатів, що забезпечило підвищення потужності на 88,1 МВт, а ККД реабілітованих турбін - на 4,0-4,3%.

Після закриття позики компанія "Дніпрогідроенерго", а пізніше "Укргідроенерго", яка внаслідок проведення реорганізації "Дніпрогідроенерго" стала її правонаступником, передбачає до завершення 2005 року здійснити реабілітацію ще 10 гідроагрегатів за власні кошти.

Світовий банк упродовж 2006-2011 років фінансуватиме наступний етап реабілітації дев'яти гідроелектростанцій Дніпровського та Дністровського каскадів, які виробляють практично всю гідроелектричну енергію України та задовольняють приблизно 7 відсотків загального попиту на електроенергію.

Загальна вартість проекту складає $361,8 млн., з яких $106 млн. - позика Світового банку. Позика надається терміном на 18 років, включаючи шестирічний пільговий період із сплати основної суми позики за ставкою, яка дорівнює базовій ставці Libor плюс сумарний спред Libor.

У рамках проекту компанія "Укргідроенерго" має провести повну заміну або реконструкцію частини фізично зношеного і морально застарілого основного гідросилового, допоміжного і електротехнічного обладнання на всіх гідроелектростанціях. Зокрема, передбачається здійснити реабілітацію

46 гідроагрегатів, встановити нові системи управління, захисту та сигналізації (SCADA), які покращать автоматизацію ГЕС і дозволять скоротити витрати на експлуатацію та обслуговування завдяки поліпшенню управління каскадом гідроелектростанцій та впровадженню профілактичного обслуговування обладнання ГЕС.

Крім того, у рамках компонента безпеки гребель буде встановлено 4 автоматизовані системи контролю за безпекою гідротехнічних споруд (АСК), які дозволять підняти на новий рівень систему нагляду і контролю забезпечення надійності і безпеки ГТС, яка запобігає можливим аварійним ситуаціям.

Під час реконструкції силового устаткування особлива увага буде приділена не тільки підвищенню енергетичної ефективності модернізованих турбін і генераторів, але й забезпеченню сучасного рівня його екологічної безпеки.

За результатами реалізації проекту передбачається досягти таких цілей:

- збільшити виробничі потужності гідроенергетики, що забезпечуватиме підвищення пікового потенціалу та обсягів виробництва електроенергії під час максимуму навантажень;

- підвищити надійність і ефективність роботи ГЕС та покращити технічні параметри їх функціонування, що сприятиме підтриманню сталої роботи ОЕС України;

- підвищити рівень безпечної експлуатації гідротехнічних споруд ГЕС, що забезпечуватиме зниження ризиків виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру;

- привести існуючі режими роботи ГЕС у відповідність із сучасними вимогами до охорони навколишнього середовища для мінімізації негативного впливу на екологічний стан басейну Дніпра;

- покращити екологічну ситуацію довкілля за рахунок заміщення роботи застарілих енергоблоків ТЕС;

- зменшити залежність від імпорту енергоносіїв.
По материалам пресс-службы Министерства топлива и энергетики Украины.

Читайте також