Министерство топлива и энергетики Украины планирует привлечь в отрасль в 2007 году 7 млрд. грн. инвестиций. (укр.)
"Ми розраховуємо в 2007 році залучити 7 млрд. грн., а через рік енергетика потребуватиме 20 млрд., і сьогодні відбувається лише підготовка до "великого старту", - сказав заступник міністра палива та енергетики України Сергій Тітенко під час семінару з навчання представників регіональних енергетичних компаній навичкам підготовки інвестиційних проектів.
"Вперше ми починаємо залучати такі великі кошти. Раніше ми залучали не більше $100 мільйонів на рік", - наголосив Сергій Тітенко.
Семінар проводилася 27 січня на доручення міністра палива та енергетики для сприяння реалізації нової інвестиційної політики Міністерства.
Заступник міністра надав декілька цифр, які характеризують стан паливно-енергетичного комплексу країни. За його даними, первинна вартість основних фондів підприємств Мінпаливенерго складає лише 30 млрд. грн., з чого 11,5 млрд. грн., або 40% первинної вартості, зношеність.
Зношеність фондів ДП "Укренерго" складає 54%. По НАК "Енергетична компанія України" коефіцієнт зношеності складає 75%. Коефіцієнт зношеності компаній НАК "Нафтогаз України" складає 47%, а "Енергоатому" - 33%.
Також 90% енергоблоків теплових електростанцій вичерпали свій розрахунковий ресурс роботи - 100 тис. годин. 51% виробили прийнятну у світовій практиці граничну межу фізичної зношеності - 200 тис. годин. "Протягом найближчих 5-6 років всі блоки можуть дійти до межі, коли почнеть некерована ситуація в тепловій генерації", - зазначив чиновник.
Що стосується ситуації в газотранспортній системі, 80% газоперекачувальних агрегатів морально і технічно застаріли. 60% трубопроводів перебуває на критичному рівні зношеності. "У нас є три, максимум чотири роки, щоб змінити цю ситуацію на краще", - сказав Сергій Тітенко.
"Ми бачили ці факти і раніше, але тільки зараз фінансово-економічний стан підприємств ПЕК покращився настільки, що ми почали говорити про початок інноваційно-інвестиційного розвитку наших підприємств", - сказав Сергій Тітенко.
Серед проектів, намічених до реалізації в 2007 році, заступник міністра навів кредит Світового банку в розмірі $200 млн. на реабілітацію мереж "Укренерго". Ще $200 млн. "Укренерго" отримає 2007 року від Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. За словами чиновника, разом в цю компанію протягом року прийде 2,5 млрд грн. інвестиційних коштів.
Він також повідомив, що наступного тижня між урядом України та ЄБРР буде підписано угоду щодо пріоритетних проектів, які цей банк вони фінансуватиме, серед яких ще три проекти, які належать до компетенції "Укренерго".
За словами Сергія Тітенка, також 2007 року буде закінчено підготовку проекту "Укргідроенерго" на 500 млн. дол. на завершення будівництва другого та третього гідроагрегату Дністровської ГАЕС. Розпочинається підготовка з будівництва Канівської ГАЕС. Цей проект теж буде вартий не менш ніж $500 млн. Ми розраховуємо, що в 2008-2009 роках "Укргідроенерго" отримає у вигляді кредитів близько $1 млрд.
Що стосується нафтогазової галузі, за рахунок коштів Європейського інвестиційного банку "Укртранснафта" в цьому році отримає 200 млн. євро на свої проекти, а "Укртранснафта", в середині року, - 100 млн. євро.
Крім цього, за даними чиновника, "Крименерго" за власної ініціативи вже розпочало переговори із ЄБРР щодо отримання в 2008 році 990 млн. грн. на реалізацію проекту з реабілітації своєї розподільчої системи в Криму.
Також, за словами Сергія Тітенка, за ініціативи Мінпаливенерго в Державному бюджеті 2007 року передбачено 400 млн. грн.. на збільшення статусних фондів "Ощадбанку" та "Експортно-імпортного банку України", що дасть їм можливості збільшити кредитування підприємств галузі до 4 млрд. грн.
По материалам пресс-службы Министерства топлива и энергетики Украины.