Сегодня, 1 октября, в Украине начался очередной призыв граждан на срочную военную службу. (укр.)
1 жовтня, у відповідності до Указу Президента України від 4 вересня 2004 року © 1040/2004 "Про звільнення в запас військовослужбовців та черговий призов громадян України на строкову військову службу у жовтні-листопаді 2004 року" та наказу міністра оборони України, розпочинається черговий призов громадян на строкову військову службу.
Головною особливістю цьогорічного весняного призову є суттєве скорочення його обсягів. Зокрема, якщо весною цього року на строкову військову службу було призвано 35810 чоловік, з них до лав Збройних Сил 26000 чоловік, то в ході призовної кампанії "Осінь-2004" буде призвано 28816 чоловік, з них до лав Збройних Сил - 19441 чоловік (тобто майже на 6,5 тисяч юнаків менше ніж весною), у Внутрішні війська МВС України - 5500, до Державної прикордонної служби України - 3500 та у Службу безпеки України - 375 чоловік.
Зменшення обсягів призову обумовлено низкою об'єктивних чинників, зокрема пов'язаних з проведенням заходів реформування і скорочення чисельності Збройних Сил України. Крім того, Міністерством оборони продовжується робота щодо виконання заходів, передбачених Державною програмою переходу Збройних Сил до комплектування військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом.
Водночас, незважаючи на значне зменшення обсягів призову, кардинального покращання якісної характеристики молодого поповнення, яке направляється на комплектування військових частин, не передбачається. Це пов'язано з низьким станом здоров'я призовників та їх недостатнім загальноосвітнім рівнем.
Зокрема, кількість призовників, які мають І та ІІ ступень обмеження за станом здоров'я, тобто тих юнаків, які не мають відхилень у стані здоров'я, складає лише 20-30% від загальної кількості призовників, що підлягають виклику на призовну комісію. Не краща ситуація й з освітнім рівнем призовників, адже близько 40% призовного контингенту має лише базову середню освіту - 9 класів.
Але у зв'язку із скороченням обсягів призову, а також заходам, до яких удаються призовні комісії та військові комісаріати, якісні характеристики молодого поповнення будуть дещо кращими.
Так, близько 90% призовників, які направлятимуться у війська, мають повну загальну середню та вищу освіту. Майже 50% молодого поповнення має І та ІІ ступень обмеження за станом здоров'я. Все це дозволяє сьогодні на мінімально необхідному рівні комплектувати особовим складом військові частини, які потребують підвищених вимог до стану здоров'я, зокрема, військові підрозділи, що входять до складу Об'єднаних сил швидкого реагування.
Але треба зазначити, що протягом останнього часу показники якісної характеристики призовників практично перебувають на одному рівні, тобто з тих призовних ресурсів, що залишаються на призов, відібрати кращих поки не можливо.
Основні причини цього полягають в тому, що незважаючи на значну кількість громадян призовного віку, а це понад 400 тисяч чоловік, військові комісаріати мають значні труднощі з відбором призовників, які спроможні швидко адаптуватися до вимог військової служби і якісно виконувати службові обов'язки за призначенням.
Це в першу чергу пов'язано з тим, що діючим законодавством передбачено значну кількість умов, за якими призовники мають право на відстрочку, або взагалі звільняються від призову. Так, Законом України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" визначено 32 таких умови.
Водночас, тільки протягом останнього місяця до Міністерства оборони України було направлено на розгляд три законопроекти, якими передбачено надати відстрочки призовникам, в залежності від спеціальності, за якою вони працюють, або роду їх діяльності.
Варто зауважити, що розширення переліку відстрочок призведе до того, що на комплектування Збройних Сил та інших військових формувань України залишаться виключно призовники, які не мають достатнього рівня освіти, відповідного стану здоров'я і не будуть в змозі виконувати покладені на них службові обов'язки.
Крім того, триває процес реформування та скорочення Збройних Сил, проводяться структурні зміни. В тому числі вони стосуються і удосконалення системи комплектування військ особовим складом. У Міністерстві оборони України відпрацьовується нова редакція Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" в якому, зокрема, буде передбачено зменшення терміну проходження строкової військової служби до 12 місяців.
За попередніми підрахунками, в цей перехідний період обсяги призову не зменшуватимуться, а навпаки - дещо зростатимуть.
Тому позиція в цьому проблемному питанні у керівництва Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України є чіткою - розширення переліку умов, за якими призовникам надається відстрочка від призову може значно ускладнити комплектування військових частин молодим поповненням.
Ще одна особливість осінньої призовної кампанії полягає у збігу з термінами проведення виборів Президента України. Тому з метою реалізації громадянами України конституційного права щодо участі у виборах Президента України відправка призовників зі збірних пунктів буде проводитися після проведення виборів, тобто у період з 1 по 30 листопада.
Складання військової присяги молодим поповненням частин та з'єднань Збройних Сил України буде проведено у три етапи: 28 листопада, 18 та 25 грудня.
На проведення призовної кампанії "Осінь-2004" постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення проведення призову громадян України на строкову військову службу", проект якої вже підготовлено, передбачається виділити 2472412 гривень. Зокрема, за рахунок Збройних Сил - 1668037 гривень, Служби безпеки України - 32175 гривень, Державної прикордонної служби - 300300 гривень, Внутрішніх військ МВС - 471900 гривень. При цьому військове відомство вже виділило на проведення осінньої призовної кампанії 1 млн. 100 тис. гривень.
Звільнення у запас військовослужбовців, які вислужили встановлені терміни військової служби, проводитиметься протягом жовтня-листопада рівномірно, виходячи з необхідності забезпечення належної укомплектованості військових частин особовим складом.
Під час призовної кампанії "Осінь-2004" призовні комісії розпочнуть роботу з 1 жовтня і завершать її 30 листопада.
Инф. пресс-службы Министерства обороны Украины.