Визит украинских верификаторов в Словакию

15.04.2004, 11:15

Украинские верификаторы осуществляют наблюдательные полетов по Договору по открытому небу над территорией Словакии, а также инспектируют определенный район в соответствии с Венским документом 1999 года. (укр.)

13-17 квітня українські військові інспектори виконають спостережний політ за Договором з Відкритого неба над територією Словацької Республіки. Спостереження за визначеними об'єктами військової інфраструктури відбуватиметься на літаку Ан-30Б ескадрильї "Блакитна стежа" Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України. Групу українських фахівців очолює начальник відділу "Відкритого неба та засобів масового ураження" управління верифікації Центру військового співробітництва та верифікації Генерального штабу ЗС України полковник Федір Цимбалюк.

В цьому році це вже четвертий політ за Договором з відкритого неба із загальної активної річної квоти України. Зокрема, відбулися спостережні польоти українських верифікаторів над територіями ФРН, Румунії та Італії. А всього у 2004 році українські військові мають здійснити 9 спостережних польотів.

З метою заощадження державних коштів разом із спостереженням з повітря відбудеться наземна інспекція Центрального та Південного районів Словацької Республіки у відповідності до Віденського документу 1999 року. Цю групу українських верифікаторів очолюватиме старший офіцер регіонального верифікаційного центру підполковник Валерій Надас.

Це перша у 2004 році українська інспекція за Віденським документом 1999 року.

Віденський документ 1999 року регламентує комплекс заходів щодо зміцнення мір довіри, обмежує певні види військової діяльності та передбачає обмін інформацією між країнами-учасницями про проведення великомасштабних військових навчань.

Договір з Відкритого неба - передбачає застосування режиму "Відкритого неба" з метою розвитку відкритості та транспарентності, сприяння виконанню діючих, або наступних угод у галузі контролю над озброєннями, а також розширенню можливостей щодо запобіганню криз та кризових ситуації. Крім того, у майбутньому передбачено розповсюдження режиму "Відкрите небо" на моніторинг та захист навколишнього середовища".

Договір було підписано у 1992 році в Хельсінкі (Фінляндія) 25 країнами, в тому числі і Україною. Він став першим міжнародним документом, який підписала Україна, маючи статус незалежної держави. Згодом до нього приєдналося ще 2 країни.

Згідно з міжнародними правовими нормами, Договір набував чинності після його ратифікації парламентами всіх країн-членів. Останнім його ратифікувала Російська Федерація - 20 травня 2001 року (Україна - 2 березня 2000 року). 1 січня 2002, через 10 років з моменту підписання, Договір вступив в дію. За цей час були підготовлені відповідний персонал, літаки, екіпажі та спеціальне обладнання. В рамках двосторонніх домовленостей були проведені спостережні польоти. Зокрема, над Україною було здійснено 28 польотів. Українські фахівці, в свою чергу, здійснили 27 польотів над територіями інших країн. Причому, під час виконання спостережних польотів над територією США, українські фахівці здійснили трансатлантичний переліт на власному літаку. Також, у зв'язку з тим, що тільки 9 країн-членів Договору мають спостережні літаки, українська сторона 8 разів надавала власний літак в оренду для проведення польотів в інтересах інших країн-членів Договору.
Инф. пресс-службы Министерства обороны Украины.

Читайте також