Никто не пойдет на реформу Вооруженных Сил без комплексного решения всех вопросов, которые касаются социальной защищенности военнослужащих, подчеркнул министр обороны Украины во время расширенного заседания Коллегии Министерства обороны. (укр.)
11 листопада за участю народних депутатів та представників органів державної влади відбулося розширене засідання Колегії Міністерства оборони України.
Із докладом "Про основні підсумки виконання Державної програми реформування та розвитку Збройних Сил України у 2002 - 2003 роках та основні завдання органів військового управління щодо її реалізації на 2004 - 2005 роки" виступив міністр оборони України Євген Марчук.
Зокрема, керівник військового відомства зазначив, що протягом 2002-2003 років основні зусилля керівництва Міністерства оборони України були зосереджені на реалізації затвердженої "Державної програми реформування та розвитку ЗС України на період до 2005 року", а також вимог Верховного головнокомандувача ЗС Президента України щодо реформування армії з метою підвищення боєздатності та боєготовності військ.
В Міністерстві оборони зроблено та виконано значний обсяг завдань Оборонного огляду, ухваленого Державною комісією з реформування Збройних Сил.
"Водночас, - наголосив Євген Марчук, - у Збройних Силах склалася ситуація, що потребує вжиття термінових та радикальних заходів. І певні передумови, на думку Міністра оборони, для цього вже зроблено. Зокрема, вжито низку заходів, спрямованих на підвищення престижу військової служби. З урахуванням реформування війська, визначено цільові видатки на оборону у 2004 році в обсязі 6,4 мільярдів гривень. При цьому низку статей віднесено до категорії захищених. Є відповідний Указ Президента України на основі рішення Ради Національної безпеки і оборони. Визначено головні вимоги Президента України щодо такої проблеми, як соціальний захист військовослужбовців та членів їхніх сімей, особливо тих, що підлягають скороченню в результаті організаційних заходів."
"Ніхто не піде на реформу Збройних Сил без комплексного вирішення всіх питань, що стосуються соціального захисту військовослужбовців і, перш за все, щодо вирішення житлової проблеми для кожного," - підкреслив міністр оборони України. Такий підхід, за його словами, підтримує і Президент України.
На думку Євгена Марчука, враховуючи економічні можливості країни, державні зобов'язання щодо соціального захисту військовослужбовців, а також досвід розвинутих країн світу, доцільно акцентувати увагу на програмі забезпечення житлом військовослужбовців. Деякі кроки у цьому напрямку вже зроблено. Зокрема, внесено корективи до двох державних програм щодо вирішення житлової проблеми військових. Існують і власні, внутрішні резерви. Весь будівельний комплекс, всі потужності, максимально ефективне використання існуючої інфраструктури, безумовно, також будуть використані. При цьому, паралельно із постійним житлом, буде створюватись фонд службового житла, що за параметрами комфортності відповідатиме сучасним стандартам.
З метою активізації заходів військової реформи, прискорення наближення Збройних Сил до стандартів розвинутих країн світу, досягнення реальності планів реформування, у Міністерстві оборони України розроблено "План скорочення Збройних Сил на 2004-2005 роки." Після схвалення цього документу РНБО та Держкомісією з реформування Збройних Сил, цей документ стане основою уточнених заходів Державної програми реформування ЗС.
Планом, зокрема, передбачено радикальне скорочення кількісних показників, зміну пріоритетів розвитку функціональних структур ЗС, а також адаптацію Оборонного планування до євроатлантичних стандартів.
Реалізація Плану скорочення дозволить у максимально короткі строки привести чисельність та структуру Збройних Сил до оптимальних параметрів управлінських структур держави.
З урахуванням стандартів НАТО, визначено ліміти по категоріях військовослужбовців. Зокрема, на кінець 2006 року у Збройних Силах передбачається мати 190 посад вищого офіцерського складу, або 0,12% від загальної чисельності ЗС. У два рази: з 6,6 до 3,3 тисячі буде зменшено кількість посад полковників, а співвідношення старших до молодших офіцерів доведено до загально прийнятих у світі стандартів - 1:1,4.
Завершуючи виступ, міністр оборони України Євген Марчук зазначив також, що процес функціонального розмежування повноважень Міністерства оборони і Генерального штабу із визначенням завдань кожної структури практично завершено.
На думку керівника військового відомства, попереду велика робота, але за умови відповідного фінансування з боку держави, а насамперед реалізації чималого внутрішнього потенціалу війська, кожного військовослужбовця, вже наступного року вдасться підняти Збройні Сили України на той щабель, який вони заслуговують у суспільстві.
Під час засідання виступили також начальник Генерального штабу Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Затинайко, перший заступник Міністра оборони Олександр Олійник, перший заступник Міністра оборони України з гуманітарної політики та у зв'язках з Верховною Радою України Валентина Гошовська інші посадові особи.
Инф. пресс-службы Министерства обороны Украины.