Совершенствуется законодательство по вопросам предотвращения легализации доходов, полученных преступным путем

20.05.2004, 11:47

Комитет Верховной Рады Украины по вопросам финансов и банковской деятельности рекомендует парламенту поддержать изменения в некоторые законодательные акты Украины по вопросам предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем и финансирования терроризма. (укр.)

Ці змiни запропоновані народним депутатом Сергієм Осикою.

Цей законопроект внесено для удосконалення законодавства з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансування тероризму з урахуванням нової редакції Сорока рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмивання грошей (FATF), затвердженої у червні 2003 року.

За словами автора, проект розроблено з метою приведення законодавства України у відповідність із зазначеними міжнародними актами, а також внесення певних поправок до певних законів у відповідній сфері, необхідність яких випливає з результатів їх практичного застосування. Він передбачає внесення поправок до дванадцяти Законів України.

Що стосується змін до кримінального законодавства то, у Кримінальному кодексі пропонується викласти в новій редакції диспозицію статті 209, яка визначає діяння, що визнаються відмиванням доходів, а також визначення поняття "суспільно небезпечне протиправне діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів" (предикативний злочин). Також Кримінальний кодекс України пропонується доповнити новою статтею 258-1 "Фінансування тероризму".

С. Осика наголосив, що проектом вирішуються проблеми у застосуванні адміністративної та кримінальної відповідальності до порушників законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Посилюються вимоги по роботі з клієнтами для максимально повного отримання інформації про зміст їх діяльності, керівників, учасників та осіб, що одержують вигоду від діяльності клієнта - юридичної особи. На його думку, особлива увага повинна приділятися операціям з банками-нерезидентами, а також операціям політичних діячів та пов'язаних з ними осіб.

Базовий закон доповнюється положеннями щодо розширення переліку фінансових посередників за рахунок представників нефінансових занять та професій (торгівців нерухомістю, юристів, нотаріусів, бухгалтерів, торгівців дорогоцінними металами та камінням, довірчих товариств та деяких інших). При цьому, з метою покладення на цих осіб обов'язків з проведення фінансового моніторингу, пропонується одночасно розширити повноваження відповідних державних органів з метою здійснення регулювання та нагляду у цій сфері.

Проект також передбачає встановлення додаткових гарантій незалежності Держфінмоніторингу шляхом надання йому статусу центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом та встановлення його працівникам спеціальних звань.

На засіданні Комітету йшлося про те, що міжнародна практика свідчить, що розслідування злочинів з відмивання грошей є набагато ефективнішим в країнах, де існує механізм заморожування підозрілих активів. Крім того, це дозволяє уникнути втечі коштів, здобутих злочинним шляхом. Під "заморожуванням" розуміється тимчасова заборона знищення, передачі, трансформації, розміщення або руху коштів та іншого майна або тимчасове позбавлення чи контролювання їх на підставі наказу, випущеного судом або компетентними органами.

В Україні на сьогодні такого механізму не існує. Згідно підготовленого проекту, базовий закон пропонується доповнити статтею 121 "Зупинення операцій, пов'язаних із легалізацією (відмиванням) доходів або зайняттям терористичною діяльністю".

Відповідно до цієї статті, суб'єкт первинного фінансового моніторингу має право зупинити здійснення фінансової операції у разі виникнення мотивованої підозри, що вона може бути пов'язана з легалізацією (відмиванням) доходів, а також зобов'язаний зупинити фінансову операцію, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із зайняттям терористичною діяльністю та в той же день повідомити про це Держфінмоніторинг. Таке зупинення фінансових операцій здійснюється на строк до двох робочих днів.

Держфінмоніторинг може прийняти рішення про подальше зупинення таких операцій на строк до п'яти робочих днів та зобов'язаний негайно повідомити про це суб'єкта первинного фінансового моніторингу та правоохоронні органи, визначені законодавством.

Члени Комітету висловили деякі зауваження до проекту, які, на їх думку, слід врахувати при підготовці законопроекту до другого читання. Зокрема запропоноване визначення терміну "політичні діячі" потребує обов'язкового доповнення відповідною приміткою, де потрібно подати вичерпний перелік займаних посад вищих урядових, судових та військових посадових осіб.

Крім того, є нагальна необхідність у вичерпному переліку державних органів, вищих посадових осіб яких слід віднести до числа політичних діячів, адже не всі керівники величезної кількості державних органів мають підстави вважатись політичними діячами. Потрібно визначити і коло посад, які вважаються керівними в політичних партіях, а також подати вичерпний перелік підприємств та організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

За інших умов, наголосили члени Комітету, практичне застосування запропонованого абзацу приречене на численні труднощі, пов'язані з суб'єктивним трактуванням понять.
По материалам Информационного управления Верховной Рады Украины.

Читайте також

Читайте также